Żniwne i kapuściane dożynki
14 Września 2015
(...) Jak nakazuje tradycja, Święto Plonów rozpoczęła msza w kościele parafialnym w Chodowie. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Czesław Malec, który poświęcił chleby i wieńce dożynkowe. Okolicznościową homilię dot. historii organizowania dożynek na ziemiach polskich wygłosił ks. Ludwik Michalik. Barwny dożynkowo – kapuściany korowód prowadzony przez orkiestrę dętą „Tempo” z Charsznicy przeszedł na miejsce imprezy, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Na scenie licznie zebrali się goście, wśród których dominowali parlamentarzyści i samorządowcy wszystkich szczebli. Zebranych witał wójt Jan Żebrak, pomysłodawca kapuścianego święta, zaś do rolników powiatu miechowskiego zwrócił się starosta Marian Gamrat: - Jestem pełen uznania dla Was, rolników powiatu miechowskiego za to, że mimo przeciwności tegorocznej aury uzyskaliście dobre efekty. Doceniam ten wysiłek i w dniu naszego święta, tutaj w Charsznicy, dziękuję Wam, rolnikom i osobom związanym w jakikolwiek sposób z pracą na roli za całoroczny trud, wyrzeczenia i plony.
Przy okazji podwójnej imprezy Zarząd Województwa Małopolskiego wyróżnił ks. Ludwika Michalika, Janusza Zadęckiego i Ryszarda Jędrucha, Srebrną Odznaką Honorową - Krzyżem Małopolskim za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Natomiast starosta Marian Gamrat wyróżnił statuetką Przyjaciela Powiatu Włodzimierza Okrajka, dyrektora Małopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie za wieloletnie, wszechstronne wsparcie dla rolników ziemi miechowskiej.
W części obrzędowej gospodarz powiatowych dożynek odebrał z rąk starostów – Marty Herej z Czapli Małych i Grzegorza Bujaka z Podlesic bochen wypieczony z tegorocznych zbiorów, po czym wspólnie podzielili go pomiędzy gości i widzów. Koła Gospodyń Wiejskich ze wszystkich 7. gmin zaprezentowały publiczności oryginalne wieńce dożynkowe i obśpiewały je, nie szczędząc humoru i trafnych spostrzeżeń nawiązujących do powiatowej rzeczywistości. W niedzielne popołudnie nie zabrakło akcentów kapuścianych. Obok sceny w wielkim kotle Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników warzyło kapuśniak na bazie znakomitej kapusty charsznickiej z dodatkiem lokalnych wędlin. Uzyskano ok. 4,5 tys. litrów tego specjału, który okraszono m.in. 400 kg kapusty. W kolejnej ceremonii obrzędowej nastąpiła wymiana Kapuścianej Pary Królewskiej. Po roku sprawowania władzy dotychczasowa para – Ewa Kula z Tczycy i Damian Błaut z Podlesic. Nowi królowie – Ewelina Małczyńska z Chodowa i Mariusz Rup z Tczycy zapewnili o godnym pełnieniu zaszczytnych obowiązków. Stadion „Spartaka” zapełniły liczne stoiska o różnorodnym asortymencie, wśród których przeważały oferty wyrobów i usług rolniczych. Gwiazdą wieczoru był kultowy zespół „Dżem”.
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa