Zagłosuj na Zamek na Mirowie w konkursie „Nasz zabytek”
12 Sierpnia 2022Władze Powiatu Miechowskiego zapraszają i gorąco zachęcają do aktywnego udziału w konkursie „Nasz Zabytek” organizowanym przez Fundację Most the Most i Bank Gospodarstwa Krajowego. W ten sposób możemy odnowić perłę renesansu Miechowszczyzny - Zamek na Mirowie w Książu Wielkim.
Jest to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie i przywrócić świetność lokalnym zabytkom. Dzięki zaangażowaniu społeczności Powiatu Miechowskiego Zamek w Książu Wielkim może zostać zrewaloryzowany i zaadaptowany zgodnie z pomysłem mieszkańców. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji dofinansowanie o wartości do 1 000 000 zł. W konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne.
Zaangażuj się, weź sprawy w swoje ręce i zostań lokalnym bohaterem. Zachęć innych do udziału w konkursie. Stwórzcie wspólnie miejsce, które będzie wartością dla każdego mieszkańca ziemi miechowskiej.
Konkurs jest podzielony na dwie części: Konkurs - wybór jednego zabytku w województwie oraz II Konkurs - wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.
Mieszkańcy województwa małopolskiego będą mogli zgłaszać propozycje zabytków od 8 sierpnia do 5 września 2022 r. (I Konkurs). Zostanie dla nich przygotowany prosty formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie fundacji. Osoby, które nie korzystają z internetu będą mogły zgłosić zabytek przez telefon.
Szczegółowe informacje o konkursie, kluczowych terminach oraz kryteriach naboru zgłoszeń zawarte są na stronie https://mostthemost.pl/nasz-zabytek/.
Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Flagowym projektem Fundacji jest właśnie Konkurs Nasz Zabytek.
Ideą konkursu Nasz Zabytek jest wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie oraz wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków. Fundacja chce wspólnie z lokalnymi samorządami inicjować taką współpracę wielu środowisk i partnerów. Celem w perspektywie długofalowej jest aktywne użytkowanie zrewaloryzowanych zabytków przez lokalną społeczność oraz współpraca w tym zakresie z właścicielami obiektów.
Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu pokazali, że chcą i potrafią się zaangażować. Zwycięskie zabytki to do tej pory:
- Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
- Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
- Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
- Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
- Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
- „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
- Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko - mazurskie),
- Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
- Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
- Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).
GORĄCO ZACHĘCAMY DO GŁOSOWANIA NA ZAMEK W KSIĄŻU WIELKIM!
Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa