Woda (nie) tylko z kranu?
22 Marca 2023Przywykliśmy do łatwego dostępu do czystej, świeżej wody - po prostu odkręcamy kran i płynie, idziemy do sklepu i butelkowana stoi na półkach - możemy po nią sięgnąć i kupić za niewielkie pieniądze. Tymczasem w bardzo wielu miejscach na naszym globie woda jest produktem deficytowym. Wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem.
Ten postępujący kryzys to efekt zmian klimatycznych, w wyniku których dochodzi do pustynnienia wielu obszarów na świecie, kataklizmów naturalnych powodujących zanieczyszczenie zasobów wodnych. Coraz wyższa temperatura powietrza, wywołana globalnym ociepleniem, sprzyja rozwojowi patogenów w źródłach wody pitnej, czyniąc ją niebezpieczną dla zdrowia ludzi.
Zasoby wody zdatnej do picia ubożeją, a koszt jej wydobycia staje się coraz większy. Wbrew pozorom w Polsce nie jest wcale dużo lepiej. Od 2018 roku w naszym kraju trwa permanentna susza. I choć ilość opadów w skali roku się nie zmieniła, to zmienił się ich charakter - są to opady nawalne, krótkotrwałe, ale intensywne, dla których charakterystyczny jest błyskawiczny spływ powierzchniowy - gleba nie jest w stanie przyjąć tak dużych ilości wody w relatywnie krótkim czasie. Brak też od wielu lat długo występującej pokrywy śnieżnej w okresie zimowym (następstwem jest susza wiosenna).
W obliczu ubożejących zasobów wodnych oraz rosnącego zanieczyszczenia wód powierzchniowych (rzeki i zbiorniki wodne) nieocenione staje się gromadzenie deszczówki oraz ponowne wykorzystanie tzw. szarej wody w gospodarstwach domowych. Jak to zrobić podpowie nasza infografika.
Adaptacja do zmiany klimatu - OSZCZĘDZAJ WODĘ! - Kampania w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/ LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego z programu LIFE UE oraz NFOŚiGW. Partnerzy: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Miechowie, Biblioteka Publiczna w Miechowie.