VI. sesja Rady Powiatu
26 Marca 2015
(...) Mirosław Dróżdż, dyrektor miechowskiego szpitala przedstawił sprawozdawczość dotyczącą pracy największego zakładu pracy w powiecie. Szpital prowadzi 12 oddziałów i dysponuje 340. łóżkami, w tym 23. łóżeczkami dla noworodków i wcześniaków. Szpital zatrudnia 492. pracowników, w tym 59. lekarzy, 230 pielęgniarek i 31 położnych. W oddziałach szpitalnych w minionym roku hospitalizowano 10.072 pacjentów. W 2014r. W szpitalu urodziło się 533 dzieci, a zmarło 347 osób.
W Dziale Rehabilitacji udzielono świadczeń medycznych 2.669 pacjentom, którym wykonano 93.415 zabiegów. Szpitalny SOR pomógł 14.887 pacjentom. Pogotowie Ratunkowe udzieliło 3.211 świadczeń i wykonało 2.698 transportów. W zakresie badań diagnostycznych w ubiegłym roku wykonano m.in.: 25.218 badań RTG, 10.025 badań USG, 2.534 tomografii komputerowej, 803 gastroskopii, 2.768 spirometrii, 32.780 EKG spoczynkowego. Nowo otwarta w grudniu 2014r. pracownia tomografii komputerowej wykonała 236 badań. W poradniach specjalistycznych było leczonych 87.381 pacjentów. Odrębne sprawozdanie omówione przez dyrektora szpitala dot. wykonania planu finansowego i inwestycyjnego za rok sprawozdawczy.
- Opieka nad dzieckiem i rodziną, zadania wykonywane przez powiat na rzecz osób niepełnosprawnych, funkcjonowanie domów pomocy społecznej, praca Punktu Interwencji Kryzysowej, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i udział w programach profilaktycznych i pilotażowych to działania, które ze względu na świadczoną jakość i zakres stawiają niewielki powiat miechowski w czołówce pomocy społecznej w Małopolsce – stwierdziła Helena Kruszec, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Miechowie. Drugą część prezentacji kierownik PCPR poświęciła funkcjonowaniu pieczy zastępczej w minionym roku. Radni zapoznali się z pracą Zespołu ds. pieczy zastępczej, rolą koordynatora rodzinnej p.z., zakresem wsparcia psychologicznego, funkcjonowaniem rodzin zastępczych w powiecie (spokrewnionych, niezawodowych i pogotowia rodzinnego), a także kwestią usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych. Nie zabrakło informacji dot. instytucjonalnej pieczy zastępczej i działaniu Centrum Administracyjnego do Obsługi Placówek Socjalizacyjnych im. J.Korczaka w Miechowie. Główną część sesji zakończyły prezentacje 5. domów pomocy społecznej i 3 warsztatów terapii zajęciowej oraz CAOPS, dokonane przez szefów tych placówek.
Radni podjęli 13. różnotematycznych uchwał, w tym w sprawach przyjęcia sprawozdań obejmujących tematykę główną sesji. Ożywioną dyskusje wywołały projekty uchwał z zakresu drogownictwa i oświaty ponadgimnazjalnej. Zdecydowano o tegorocznym współudziale finansowym powiatu w przebudowie ponad 14 km. odcinka drogi powiatowej nr 1194K relacji: granica województwa – Kozłów-Książ Wielki – Słaboszów w ramach MRPO. Wkłady finansowe do tej inwestycji potwierdziły także gminy Kozłów i Książ Wielki. Przeważającą większością głosów radnych zdecydowano również o wyłączeniu i likwidacji z dniem 31 sierpnia br. szkół i placówek oświatowych wchodzących obecnie w skład Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Książu Wielkim. Na mocy uchwał procedurze tej będą podlegać: LO dla dorosłych, Szkoła Policealna, ZSZ, Szkole Schronisko Młodzieżowe i Internat, Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Natomiast wyłączenie i likwidacja poprzez stopniowe wygaszanie obejmie Technikum (pomimo apelu radnego Jana Biesagi o jego pozostawienie w strukturze szkoły) rok później, w momencie zakończeniu funkcjonowania klasy czwartej, tj. 31.08.2016r. O powyższych ustaleniach, poprzedzonych wcześniejszymi konsultacjami i uchwałami intencyjnymi, zdecydowały przede wszystkim: brak naborów uczniowskich i wysokie koszty utrzymania zabytkowego budynku szkoły (zespół pałacowy).
Obradom samorządu powiatowego przysłuchiwał się Adam Domagała, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa