Usługi telemedyczne dla osób starszych
5 Marca 2013
(...) O tym ciekawym i perspektywicznym rozwiązaniu medycznym rozmawiano w miechowskim starostwie w trakcie warsztatów nt. ,,Usług telemedycznych dla osób starszych jako sposobu optymalizacji kosztów opieki zdrowotnej”. Organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego razem z pracownikami Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, w którym od kilku lat lekarze kardiolodzy testują przydatność Tele - EKG. Słuchaczami – pracownicy Szpitala św. Anny w Miechowie na czele z dyrektorem Mirosławem Drożdżem, lekarze z gminnych ośrodków zdrowia i przedstawiciele administracji powiatowej, która jest postrzegana jako partner w powyższym działaniu.
Nieprzypadkowo warsztaty zorganizowano w Miechowie, ponieważ właśnie powiat miechowski wraz powiatami proszowickim, olkuskim i chrzanowskim ma największy odsetek populacji osób starszych i w zaawansowanym wieku. Mówił o tym przy powitaniu starosta Marian Gamrat. Ta niepokojąca tendencja jest odnotowywana szczególnie w północnej części Małopolski w badaniach demograficznych od 2005r., dlatego inicjatorzy pomysłu zawitali do powiatu miechowskiego, jako pierwszego, w którym prezentowali założenia pilotażowego projektu ,,ADAPT2DC” (adaptacja do zmian demograficznych).
W części informacyjnej warsztatów wypowiadali się: Aneta Widak, kierownik Zespołu Funduszy Zewnętrznych UMWM, Katarzyna Opoczka, która prezentowała projekt ADAPT 2DC, Alicja Boryczko, która informowała o przesłankach wyboru tematyki działania pilotażowego i grupy docelowej (wszystkie referujące z UMWM) oraz Jerzy Haduch z KSS, który mówił o zastosowaniu telemedycyny w domu pacjenta (Tele – EKG). Partnerami zagranicznymi w projekcie są: Niemcy, Włosi, Słoweńcy i Czesi. Projekt kierowany jest do osób po 55. roku życia, mieszkańców jednego z ww. powiatów, którzy są w leczeniu kardiologicznym. Jego istotą jest rejestrowanie (monitorowanie) na odległość kilku podstawowych parametrów życiowych, w tym kardiologicznych (EKG), poprzez specjalistyczne, nieinwazyjne urządzenie elektroniczne i konsultacja z kardiologiem. Telediagnostyka, w ocenie specjalistów, to nowoczesna forma leczenia, diagnozowania i edukacji medycznej. Druga część spotkania eksponowała techniczne aspekty projektu w kontekście telediagnostyki kardiologicznej. Spostrzeżeniami na te tematy podzielili się specjaliści od telediagnostyki: Jerzy Haduch i Marcin Deptuch (demonstracja urządzenia rejestrującego) oraz lekarze krakowskiego szpitala: Małgorzata Konieczyńska, Małgorzata Grudniewska i Korneliusz Fil. - Chcemy, aby nasz region w nieodległej przyszłości był profesjonalnie przygotowany do opieki nad osobami starszymi przy pomocy ludzi młodych i administracji powiatowych – podsumowała kierownik Aneta Widak. Warsztaty zakończyły pytania i odpowiedzi.
/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa/