Umowa na budowę wiaduktu w Uniejowie Rędziny podpisana
25 Stycznia 2023„Koniec drogowej prowizorki”… Te słowa z ust Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka padły 4 lipca 2020 roku. Wówczas w Uniejowie Rędzinach minister zapowiedział budowę wiaduktu nad linią LHS, która planowana była już 4 dekady wstecz, ale skończyło się wówczas na planach, a komunikację pojazdów zorganizowano poprzez przejazd, który miał pełnić rolę tymczasowego. W końcu nastąpił koniec wspomnianej drogowej prowizorki, bowiem we wtorek 24 stycznia w Zarządzie Dróg Powiatowych w Miechowie została podpisana umowa na budowę wiaduktu z wyłonionym w drodze przetargu z konsorcjum firm - Nowak Mosty i Ensa DG z Dąbrowy Górniczej.
Umowę z ramienia Powiatu Miechowskiego podpisał dyr. ZDP - Krzysztof Szarek, a ze strony wykonawców prezes Władysław Nowak. Firma ma duże doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji. W ostatnim czasie m.in.. wykonywała 11 obiektów inżynieryjnych na linii kolejowej Tunel - Wolbrom oraz przystanek kolejowy w Wolbromiu.
Radości z realizacji zadania nie krył Wicestarosta Paweł Osikowski, tym bardziej iż prezes Nowak stwierdził, iż w sprzyjających warunkach wiadukt powinien powstać do końca sierpnia bieżącego roku, choć termin realizacji określony jest do 24 grudnia.
W ramach tej inwestycji o rozbudowanej nazwie - „Budowa skrzyżowania bezkolizyjnego drogi powiatowej 1181K Pogwizdów - Tunel z linią kolejową LHS nr 65 w m. Uniejów Rędziny wraz z przebudową dojazdów” zaplanowano:
- budowę wiaduktu drogowego: długość obiektu ok. 65,0 m (3 - przęsłowy), szerokość mostu ok. 11,0 m (w tym szer. użyteczna ok. 7,6 m - jezdnia wraz z opaskami i chodnikiem 1,5m)
- wykonanie umocnień skarp przy obiekcie
- przebudowę drogi dojazdowej do obiektu i na obiekcie (droga jednojezdniowa, dwukierunkowa o szerokości 6 m i długości ok. 250 m)
- przebudowę zjazdów indywidualnych,
- budowę kanalizacji deszczowej,
- budowę kanału technologicznego,
- przebudowę sieci energetycznej, w tym przebudowę odcinka linii napowietrznej na odcinek kablowy,
- budowę oświetlenia na obiekcie,
- przebudowę, zabezpieczenie sieci teletechnicznej.
Koszt powyższego zadania ma wynieść 9 453 763 zł. Powiat Miechowski na ten cel pozyskał 8 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. Pozostałą część po połowie finansują samorządy powiatu oraz Gminy Charsznica.
Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa