Uczniowska debata o samorządzie terytorialnym
24 Maja 2013
(...) Dyrektor Marzena Samborska witając gości i uczestników przypomniała, że w konkursie, który jest promocją powiatu i gmin, samorządów oraz gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział 40. uczestników. – Samorządom terytorialnym zawdzięczamy rozwój kraju – stwierdziła dyrektor i życzyła, by samorządowcy nadal pozostali wierni zasadzie ,,Pro publico bono”. Na kolejną edycję konkursu przybyli: przedstawiciele Stowarzyszenia Odnowy Obszarów Wiejskich ,,Wieś i Europa” w Krakowie, prezes Stanisława Sady i wiceprezes Tomasz Guzdek, dr Marian Wójcik, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (absolwent miechowskiej szkoły), starosta Marian Gamrat, sekretarz powiatu Maria Sztuk, burmistrz Dariusz Marczewski, wójt Gminy Racławice Adam Samborski, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Maria Słuszniak, pracownicy Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu miechowskiego starostwa, przedstawiciele gmin powiatu, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Starosta gratulował społeczności szkolnej pomysłu i kontynuacji idei konkursu. – Samorząd terytorialny to organizacja społeczności lokalnej lub regionalnej i jednocześnie forma administracji publicznej, w której mieszkańcy, tworząc wspólnotę w ramach obowiązującego prawa realizują niezbędne zadania – do uproszczonej definicji samorządu nawiązał starosta i przypomniał strukturę administracyjną kraju, w tym powiatu miechowskiego oraz zadania realizowane przez samorząd powiatowy. Starosta powiedział, że kolejna edycja konkursu potwierdza popularność wiedzy o pracy i zasadach funkcjonowania samorządów różnych szczebli wśród uczniów i młodych wyborców.
- Naszą obecną, polską obywatelskość kształtuje ... nie obywatelskość, czyli postawa: jak przeżyć dzień za dniem, bez wizji na rozwój i przyszłość – powiedziała prezes Stanisława Sady dzieląc się z zebranymi uwagami nt. społeczeństwa obywatelskiego na bazie zebranych danych ankietowych. Na taką niezbyt budująca wizję naszych obywateli wpływ mają m.in.: małe zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności i kraju, niski poziom identyfikacji z państwem, nieufność społeczna oraz fasadowy charakter instytucji państwowych. Z kolei Tomasz Guzdek przybliżył czynniki polityczne i prawne aktywności obywatelskiej.
Przy okazji konkursu reprezentacja uczniów ZS Nr 1 w Miechowie wzięła udział w otwartej debacie pn. ,,Budowanie dialogu społecznego – Do czego mamy dążyć sami, a czego oczekiwać od innych”, przygotowanej we współpracy z pracownikami ww. Stowarzyszenia na bazie projektu pn. ,,Wzmocnienie aktywności obywatelskiej młodzieży w Małopolsce i Podkarpaciu” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Debatę prowadzili: Ewelina Duniec, Ewa Oleksy, Weronika Zagajewska i Szymon Młyński, prezentując wyniki ankiety i konfrontując je z wypowiedziami koleżanek i kolegów z ławy szkolnej. Słuchając debaty można było dowiedzieć się m.in. jaki powinien być wzorowy obywatel, co sadzą mieszkańcy o sobie, z czego są dumni, a czego winni się wstydzić, jak przebiegają konsultacje społeczne administracji ze społeczeństwem, jakie są najpilniejsze problemy lokalnej społeczności i jak wygląda uczestnictwo w życiu społecznym. Debata na bazie ankiety ujawniła też mocne i słabe strony ziemi miechowskiej oraz jej szanse, jak również oczekiwania samej młodzieży.
Po debacie o własnych doświadczeniach w kierowaniu administracjami wypowiadali się szefowie samorządów. Starosta mówił o współpracy z gminami, zaś burmistrz o organizacjach pozarządowych.
W dalszej części uroczystości dyrektor ZS Nr 1 i starosta wręczyli nagrody zwycięzcom ósmej edycji konkursu. Najlepszymi w teście wiedzy zostali – indywidualnie: Aleksandra Gamrat z Gimnazjum w Gołczy i Paulina Adamczyk z ZS Nr 2 w Miechowie. Drużynowo I – miejsca zdobyli uczniowie Gimnazjum w Gołczy i ZS Nr 2 w Miechowie. Puchary i wydawnictwa albumowe ufundowało miechowskie starostwo. Szkolną imprezę prowadziła Dorota Mucha. Dopełnieniem konkursu były występy wokalne i taneczne uzdolnionych uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Miechowie. Spotkanie zakończyły uczniowskie życzenia dla samorządowców z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, które przypada w dniu 27 maja.
/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa/