godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Uczniowska debata o rynku pracy

Uczniowska debata o rynku pracy

2 Grudnia 2013
Uczniowska debata o rynku pracy

(...) Spotkanie zostało od strony logistycznej przygotowane przez uczniów kierunku hotelarskiego i prowadzone było w formule debaty. Zgodnie z nią,  uczniowie i pedagodzy zadawali gościom pytania bezpośrednio lub na kartkach, które przenosiły hostessy.   
Konferencję otworzyła Maria Paschek, dyrektor Zespołu. Przed rozpoczęciem dyskusji uczennice prowadzące przypomniały terminy: innowacyjność i kreatywność edukacji oraz innowacyjne działania podjęte przez społeczność szkolną, którymi były projekty: Diament, e-Twinning, e-Centrum, Cisco Networking Academy. Wspomniano również o aktualnym projekcie ,,Modernizacji szkolnictwa zawodowego w Małopolsce”, w którym szkoła jest bardzo aktywnie i skutecznie zaangażowana.
Pytania kierowane do gości dotyczyły przede wszystkim szans młodych ludzi na niełatwym rynku pracy. Czy jest możliwość wyjazdów studyjnych w ramach kontaktów międzynarodowych. Jakie działania innowacyjne przewiduje się na rynku pracy dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych. Czy tzw. programy systemowe będą wprowadzane na poziomie regionalnym i krajowym. Jak MEN i MPiPS przygotowują się do nowej polityki finansowej – to tylko przykłady pytań zadanych ekspertom. A odpowiadali na nie: Jerzy Deneka, wicedyrektor Depertamentu Zwiększania Szans Edukacyjnych MEN i Dariusz Kapusta, dyrektor Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie. Obaj przedstawiciele centralnych urzędów stwierdzili, że odpowiedź na temat debaty zawarta jest w dobrej regionalnej diagnozie potrzeb rynku pracy dla młodych i odpowiednich funduszach skierowanych na ten cel do samorządów terytorialnych. Natomiast zadaniem obu ministerstw jest m.in. pozyskiwanie niezbędnych danych, ich właściwe wykorzystanie oraz koordynacja wszelkich podejmowanych prób rozwiązania problemu przygotowania zawodowego i rynku pracy dla ludzi młodych przy współpracy z samorządami. Wyrażono ubolewanie, że w wyniku nieprzemyślanych decyzji zaprzepaszczono efekty i obniżono rangę szkolnictwa zawodowego, które w minionych latach cieszyło się sporym powodzeniem i miało znaczny wpływ na kształtowanie rynku pracy.  Starosta Marian Gamrat mówił o problemie braku ofert pracy dla ludzi młodych z wyższym wykształceniem oraz o wsparciu finansowym powiatu w realizacji razem z Województwem Małopolskim projektu ,,Modernizacja szkolnictwa zawodowego w Małopolsce”. Natomiast naczelnik Wydziału Oświaty Leonard Mazur zwrócił uwagę  na zbyt mały udział pracodawców w procesie edukacyjnym mając na uwadze staże organizowane przez zakłady pracy. Wnioski z debaty zapisane na tablicy dotyczyły: zagranicznych wyjazdów studyjnych, wsparcia przez rząd samorządów na rzecz szkolnictwa zawodowego, w tym organizacji staży zawodowych, skutecznego kreowania polityki prorodzinnej.
Okrasą spotkania był Małopolski Regionalny Stół Szwedzki przygotowany przez przyszłych adeptów specjalności: technik organizacji usług gastronomicznych.

/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa/

do góry