Sesja o miechowskim szpitalu i „głównym księgowym"
26 Stycznia 2017
Radnym przypomniano strukturę szpitala, statystykę świadczonych usług medycznych przez szpitalne oddziały i poradnie. W ubiegłym roku przyjęto ponad 10 tys. pacjentów, najwięcej na Oddziałach Chirurgii, Ginekologii i Neurologii. Z usług specjalistycznych poradni skorzystało ponad 88 tys. pacjentów. SOR udzielił pomocy ponad 15 tys. osób. W minionym roku w szpitalu urodziło się 521 dzieci. Omówiono wykonanie planu finansowego za 11 miesięcy 2016r., które na bazie kontraktu z NFZ było wyższe od planowanego o ponad 1,4 mln zł. Wspomniano również o zakupach specjalistycznego sprzętu, w tym ambulansu z dofinansowania MUW w Krakowie. Podjęto działania przygotowawcze do rozpoczęcia II etapu termomodernizacji obiektów szpitalnych. Informacja o działalności szpitala w 2016r., największego zakładu pracy w powiecie miechowskim zatrudniającego 452 pracowników, zyskała pozytywną ocenę radnych i rangę uchwały.
W sumie na styczniowej sesji podjęto cztery uchwały. Powołano zdecydowaną większością głosów nową jednostkę – Powiatowe Centrum Usług Wspólnych i nadano mu statut. W I etapie organizacyjnym w skład centrum wejdzie sześć mniejszych jednostek powiatowych: Bursa Szkolna, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Centrum Administracyjne do Obsługi Placówek Socjalizacyjnych, Dom Pomocy Społecznej (jednostki miechowskie) i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zagorzycach. Jak uzasadniał wicestarosta Jerzy Pułka, nowe centrum od 1 lipca br. będzie wobec obsługiwanych jednostek pełnić rolę ,,głównego księgowego”, czyli czuwać nad racjonalnym gospodarowaniem środkami, zmniejszeniem kosztów funkcjonowania i zapewnieniem ujednoliconej obsługi księgowej, kadrowej i płacowej ww. placówek podległych Starostwu. Niewykluczone, że w przyszłości PCUW obejmie kolejne jednostki powiatowe. Zatwierdzono również roczne plany pracy czterech stałych komisji rady.
Na sesji wystąpił komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie st. bryg. Grzegorz Kosiński z apelem o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w mieszkaniach w okresie grzewczym (wentylacja pomieszczeń i stosowanie czujników różnego przeznaczenia) i rozwagę wobec zagrożenia, jakim jest tlenek węgla.
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa