Przygotowania do zimy
28 Października 2016
Wbrew pozorom, zima to nie tylko odśnieżanie dróg. To ta pora roku, która wymaga szczególnej kooperacji wielu służb i ludzi dla zapewnienia bezpieczeństwa w różnych sferach życia. W sali konferencyjnej starostwa pojawili się zatem szefowie służb mundurowych – policji, straży pożarnej i straży miejskiej, dyrektorzy i kierownicy wyspecjalizowanych jednostek: drogownictwa i komunikacji, nadzoru budowlanego, szpitala, pomocy społecznej, schroniska dla bezdomnych, weterynarii, Sanepidu oraz punktu energetycznego. Nie zabrakło przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i urzędników gminnych, zajmujących się tym zagadnieniem. Obrady prowadził starosta Marian Gamrat, który przy okazji podziękował zebranym za sprawne działania w czasie tegorocznej akcji letniej, jak również podczas Światowych Dni Młodzieży, które objęły teren powiatu.
Zakres zreferowanych spraw był znaczny. Mówiono o planie odśnieżania liczącej prawie 450 km sieci dróg powiatowych i przygotowaniu niezbędnego sprzętu i materiałów sypkich. Te działania przełożą się na bezpieczeństwo kierowców i dowóz uczniów do szkół. Mocno sygnalizowano prawidłowość funkcjonowania instalacji grzewczych, kominowych i wentylacyjnych (przypadki zaczadzeń). Mówiono o utrudnieniach komunikacyjnych i bezpieczeństwie drogowym, które będą od kierujących i pieszych wymagać sporej rozwagi. Dlatego zima to ciężki czas dla policji drogowej, straży pożarnej i służb medycznych. Wskazywano na potrzebą sprawdzania stanu technicznego budynków (m.in. likwidacja nadmiaru śniegu i lodu z dachów). Referowano gotowość placówek pomocy społecznej, w tym domów pomocy społecznej i schroniska dla bezdomnych na pomoc dla najbardziej potrzebujących. Miechowski szpital jest gotowy na przyjęcie zwiększonej ilości pacjentów, poszkodowanych w urazach kostnych i podatnych na sezonowe choroby i infekcje. W tych ostatnich przypadkach wsparciem będzie działanie Sanepidu. Sygnalizowano konieczność monitorowanie osób samotnych, bezdomnych, zaawansowanych wiekowo a pozostających bez opieki, jak również kwestię dojazdów do pacjentów dializowanych. Szybkie naprawy uszkodzonych sieci energetycznych, wznowienie dostaw prądu, opieka nad bezpańskimi psami i dzikimi zwierzętami to kolejne sprawy będące pod uwagą obradującego Zespołu. Uczestnicy narady byli zgodni, że podstawą sukcesu w zwalczaniu skutków zimy jest dobra łączność i szybki przepływ informacji pomiędzy służbami. Omówione przez poszczególne jednostki i służby stany przygotowań pozwoliły wysnuć wniosek o gotowości powiatowej do nadchodzącego sezonu zimowego.
Narada zakończyła się miłym akcentem. Starosta i uczestnicy pożegnali Wieńczysława Perka, kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego, organizatora spotkania i wielu jemu podobnych, który po 6. latach zakończył pracę w Starostwie Powiatowym w Miechowie. Szef referatu podziękował zebranym za udaną współpracę i wsparcie dla wymogów i potrzeb zarządzania kryzysowego.
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy