Przekazanie żołnierskich pamiątek szkole powiatowej
24 Marca 2010
(...) swoje wieloletnie zbiory pamiątek dokumentujących walkę żołnierzy AK z okręgu miechowsko-pińczowsko-olkuskiego w formie wystawy pn. ,,Nasza droga do niepodległości 1939-1945” przekazali formalnie pod opiekę dyrekcji, nauczycieli i młodzieży placówki zlokalizowanej przy ul. Prusa 2 . To właśnie w tej szkole udostępniono pomieszczenia na ekspozycję, która funkcjonuje w niej już od wielu miesięcy.
Jerzy Wesołowski wyraził życzenie, by szkolna wystawa miała charakter edukacyjny, aby eksponaty, dokumenty, fotografie, prasa, odznaczenia, broń, mundury, itp., przypominały młodzieży bohaterską i patriotyczną przeszłość starszych, walczących o niepodległość, pokoleń Polaków. Żona, Irena Wesołowska cieszyła się, że przedmioty bliskie ich sercom nie zostaną zniszczone i pomogą młodym ludziom lepiej zrozumieć historię. W niedalekiej przyszłości zbiory wystawy trafią do nowego Muzeum Regionalnego, które powstaje w zabudowaniach poklasztornych Zakonu Bożogrobców, co podkreślał historyk Stanisław Piwowarski.
Bohaterowie uroczystości obdarowali Marię Paschek, dyrektor ZS Nr 2 cennym odznaczeniem – Krzyżem Drugiej Obrony Lwowa 1939-44 za zorganizowanie i upowszechnianie w szkole wspomnianej wystawy. Tym samym odznaczeniem wyróżnili Małgorzatę i Jacka Jańców ze Stowarzyszenia ,,Wolność i Niezawisłość” za dotychczasową opiekę na zbiorami i przyjęcie obowiązków kuratorów ekspozycji.
W uroczystości udział także wzięli: prof. Andrzej Jarzymowski, prezes Stowarzyszenia ,,Wolność i Niezawisłość”, Marta Wiechniak-Małek, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, przedstawiciele samorządów powiatowego i gminy Miechów, gen. bryg. Jerzy Wójcik. b. d-ca VI Brygady Desantowo-Szturmowej, Bronisław Orzechowski, kombatant-wpółorganizator wystawy, dyrektorzy gimnazjów z powiatu miechowskiego, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZS Nr 2.
W okolicznościowych wystąpieniach wskazywano na hojność darczyńców i wychowawczo-patriotyczny wydźwięk wystawy skierowanej do młodego pokolenia miechowian. Przypomniano także początki wystawy związanej z żołnierzami Miechowskiego Inspektoratu ,,Maria” 106 Dywizji Piechoty AK, gdy przed kilku laty była dwukrotnie popularyzowana w MDK przez ówczesnego dyrektora Dariusza Marczewskiego.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było podpisanie między komitetem organizacyjnym wystawy a powiatem miechowskim i szkołą Umowy w sprawie przekazania i przejęcia wojskowych eksponatów do szkolnego muzeum do celów edukacyjnych. Podpisy pod dokumentem złożyli: Irena i Jerzy Wesołowscy, starosta Mieczysław Bertek, dyrektor Maria Paschek i Małgorzata Janiec. Podpisaniu dokumentu towarzyszyły patriotyczne pieśni w wykonaniu uczniów Zespołu. Szkolne muzeum będzie nosić imię gen. Bolesława Michała Nieczui- Ostrowskiego, legendarnego dowódcy 106. Dywizji Piechoty AK.
Powyższemu wydarzeniu towarzyszyły konkursy zorganizowane z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych przez nauczycieli i uczniów klas I,II i III technikum kształcącego w specjalnościach: technik organizacji usług gastronomicznych i technik hotelarstwa. Jury składające się z uczestników żołnierskiej uroczystości wybrało najpiękniejszą dekorację stołu świątecznego i najlepsze potrawy lokalne.
Darczyńcy wystawy Irena i Jerzy Wesołowscy z Krakowa |
Przekazanie Krzyża Obrony Lwowa dyrektor szkoły |
Wręczenie w/w odznaczenia Małgorzacie Janiec k. wystawy |
Wystąpienie Dariusza Marczewskiego, promotora wystawy |
Podpisanie umowy w obecności gości |
Wystawa w ZS Nr 2 "Nasza droga do niepodległości 1939-1945" |
Wystawa w ZS Nr 2 "Nasza droga do niepodległości 1939-1945" cd. |
Wystawa w ZS Nr 2 "Nasza droga do niepodległości 1939-1945" cd. |
Wykonanie pieśni patriotycznych |
Szkolny konkurs nt. dekoracji świątecznych i lokalnych potraw |
/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy powiatu/