godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Powiatowe dożynkowe świętowanie w Książu Wielkim

Powiatowe dożynkowe świętowanie w Książu Wielkim

16 Sierpnia 2022
Powiatowe dożynkowe świętowanie w Książu Wielkim

W niedzielę 14 sierpnia 2022 r. tłumy wypełniły stadion SKS „Jastrzębiec” w Książu Wielkim na XXI Dożynkach Powiatu Miechowskiego. Dopisała nie tylko frekwencja widzów i gości pragnących podziękować rolnikom Miechowszczyzny za ich codzienny trud, ale i znakomita pogoda, choć niemal do ostatniej chwili wisiała dosłownie na włosku. Można było skosztować rozmaitych specjałów serwowanych przez KGW reprezentujące poszczególne gminy oraz współgospodarza - Gminę Książ Wielki. Wreszcie część koncertowo-zabawowa również cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wyraz temu dała publiczność, która dała się porwać do tańca w rytm granych przebojów.

Dożynki rozpoczęła tradycyjnie Msza św. odprawiona w Kościele pw. św. Wojciecha. Dziękczykniąc za dar chleba powszedniego, o pomyślność i zdrowie rolników ziemi miechowskiej modlili się: miejscowy ks. proboszcz Edward Nowak, który poświęcił wieńce dożynkowe, z wikariuszem Wojciechem Radejem oraz proboszczem Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie - ks. dziekanem Franciszkiem Siarkiem.

Po liturgii barwny korowód dożynkowy przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Książa Wielkiego oraz Kapeli Ludowej „Małopolanie” przemaszerował na stadion Jastrzębca, gdzie uroczystego otwarcia dokonali gospodarze dożynek - Starosta Miechowski Jacek Kobyłka oraz Wójt Gminy Książ Wielki Marek Szopa, będący jeszcze w roli wójta, a za 4 miesiące zapewne w roli burmistrza, bowiem Książ Wielki po 153 latach ma odzyskać prawa miejskie.

Wśród przybyłych gości dożynkowych znaleźli się m.in. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, poseł Jarosław Gowin, Dominik Proszkowiec - dyr. Gabinetu Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego - Mirosław Dróżdż i Tomasz Urynowicz, członkowie Zarządu i radni Powiatu Miechowskiego na czele z Przewodniczącym Krzysztofem Świerczkiem, włodarze miasta i gmin ziemi miechowskiej, dyrektorzy i szefowie instytucji rolniczych oraz służb dbających o bezpieczeństwo.

- W końcu nadszedł wyczekiwany czas, kiedy w poszanowaniu tradycji, wspólnie i w pełnym wymiarze możemy podziękować naszym rolnikom za ich wytężony trud w to, by na naszym stole nie zabrakło chleba. W dzisiejszym czasie ma to jeszcze bardziej szczególny wymiar, który godny jest najwyższych pochwał. Dopiero co spuściła z tonu pandemia, która nie pozwalała nam na spotykanie się i tradycyjnie świętowanie, a tu za naszymi granicami pojawiło się kolejne, niezwykle groźne dla naszej suwerenności i bezpieczeństwa zagrożenie, jakim jest wojna. Jej skutki, choć nie dotykają nas w różnym stopniu. Widzimy, iż załamanie rolnictwa ukraińskiego na skutek wojny, niesie za sobą globalne skutki i przynosi widmo głodu w wielu krajach świata - mówił Starosta Jacek Kobyłka. Życzył rolnikom ziemi miechowskiej zdrowia, wytrwałości i wsparcia rządzących w tych niełatwych czasach. Dziękował za ich przywiązanie do ziemi, do tradycji, polskości i religii. Gospodarz powiatu dziękował delegacjom gmin naszego powiatu i kołom gospodyń wiejskich za przygotowanie przepięknych wieńców dożynkowych oraz przygotowanie stoisk. Dziękował kapłanom za sprawowaną Mszę św. oraz za zaangażowanie w współorganizację święta - wójtowi Markowi Szopie.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki w imieniu władz centralnych zapewniał, iż nie zabraknie zarówno chleba jak i węgla. Życzył wszystkim pracującym na roli, aby ten rok był pomyślny i szczęśliwy oraz żeby wszystkie plagi, które nas ostatnio dotknęły - pandemia, wojna, inflacja - jak najszybciej minęły.

O trudnych czasach mówił również poseł Jarosław Gowin, które pokazały nam wszystkim, jak kruche jest nasze bezpieczeństwo zdrowotne, militarne i energetyczne. Wyrazy wdzięczności i uznania dla rolników ziemi miechowskiej w imieniu Sejmiku Województwa Małopolskiego złożyli radni - Mirosław Dróżdż i Tomasz Urynowicz, a list skierowany do rolników od Ministra Andrzeja Adamczyka odczytał dyr. jego Gabinetu - Dominik Proszkowiec.

Po przemówieniach przyszedł czas na tradycyjne przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych plonów z rąk starostów dożynkowych - Sławomira Byczka z Książa Małego i Marty Mirowskiej z Rzeżuśni. Starosta Miechowski Jacek Kobyłka obiecał, iż będzie ten chleb dzielił godnie i sprawiedliwie.

Sławomir Byczek reprezentujący współgospodarza Powiatowego Święta Plonów - Gminę Książ Wielki, wraz z żoną prowadzi 12-hektarowe gospodarstwo, nastawione głównie na uprawę zbóż. Jest absolwentem Technikum Rolniczego w Książu Wielkim. Jednym z jego nauczycieli był starosta naszego powiatu - Jacek Kobyłka. Jest niezwykle zaangażowany w życie społeczne. Jest aktywnym członkiem Zarządu Powiatowego PSL, prezesem OSP Książ Mały, wiceprezesem Zarządu Gminnego OSP.

Marta Mirowska z Rzeżuśni reprezentowała przyszłorocznego współgospodarza Dożynek Powiatowych - Gminę Gołcza. Z mężem prowadzi 22-hektarowe gospodarstwo ukierunkowane na produkcję mleka. Hoduje obecnie 26 krów mlecznych. W swoim areale posiada łąki, a także uprawia zboża i kukurydzę. Pani Marta z wykształcenia jest ekonomistą. Jest matką dwóch córek 14 i 11 lat. Rodzina utrzymuje się wyłącznie z gospodarstwa.

Po poczęstowaniu gości i widzów chlebem, na scenie z wieńcami dożynkowymi i przyśpiewkami zaprezentowali się reprezentanci miasta i gmin naszego powiatu. Najpiękniejsze wieńce zostały uhonorowane nagrodą starosty. Komisji oceniającej przewodniczyła sekretarz Powiatu Miechowskiego - Maria Sztuk, a wspomagali ją - radny Sejmiku Małopolskiego i dyr. Szpitala św. Anny w Miechowie - Mirosław Dróżdż i dyr. KBS Oddział Miechów - Rafał Szafirski. Wyróżnienia z nagrodą po 500 zł otrzymali przedstawiciele: Gminy i Miasta Miechów oraz gmin Kozłów, Książ Wielki i Słaboszów. Na III miejscu znalazł się wieniec z Gminy Racławice (nagroda 1000 zł), na II - z Charsznicy (1500 zł). Za najpiękniejszy uznano wieniec z Gminy Gołcza (2 000 zł).

Część koncertowo-imprezowa rozpoczęła się występem Kapeli Ludowej „Małopolanie”. Po występie grup tanecznych z GOK Kozłów, do zabawy porwał wszystkich znany i lubiany zespół młodych górali z Limanowej - „Teraz My”. Przy piosenkach discopolowej grupy „Megustar” „szalała” zwłaszcza młodzież. Autorskie kawałki oraz covery zagrał rodzimy „Blu Rey”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Ino Ros”, który zelektryzował publiczność muzyczną mieszanką folkowo/rockową. Dożynki Powiatowe w Książu Wielkim zakończył pokaz fajerwerków i zabawa taneczna z „Grupą Stereo”.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

Powiatowe dożynkowe świętowanie w Książu Wielkim

do góry