Pół wieku działalności DPS ul. Warszawska w Miechowie
24 Czerwca 202123 czerwca dyrekcja, pracownicy, podopieczni oraz organ prowadzący, czyli włodarze samorządu Powiatu Miechowskiego, świętowali 50-lecie istnienia Domu Pomocy Społecznej przy ul. Warszawskiej w Miechowie.
- Ten piękny jubileusz jest okazją do wspomnień, które choć minione, zawsze pozostaną w naszej pamięci - mówiła na inauguracji obchodów jubileuszu dyr. DPS Małgorzata Wachacka przytaczając historię placówki powstałej 16 czerwca 1971 roku.
Na początku nosiła nazwę „Domu Specjalnego” i przeznaczona była dla 110 głębiej upośledzonych chłopców. Rok później zmieniono nazwę na „Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Niedorozwiniętych Umysłowo”. W 1982 roku dom został przeprofilowany na Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych Mężczyzn Niepełnosprawnych Intelektualnie”. Od 1991 roku placówka nosi nazwę - Dom Pomocy Społecznej, która po 9 latach osiągnęła wymagane standardy. W 2015 przy DPS-ie na ul. Warszawskiej powstał Park Sensoryczny, a w 2019 roku otwarto wymarzoną „Strefę Aktywizacji i Rehabilitacji dla Mężczyzn Niepełnosprawnych Intelektualnie”. W maju 2020 roku na skutek rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, miechowski DPS na pewien czas stał się domem nie tylko dla podopiecznych, ale też dla dyrektor i jej pracowników.
Ideą placówki, oprócz zapewnienia podstawowych usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających, jest dbałość o oddziaływania terapeutyczno - edukacyjne i rehabilitacyjne wobec domowników. - Swoją misję realizujemy poprzez udział mieszkańców w zajęciach terapeutycznych, we wspomnianej Strefie Aktywizacji i Rehabilitacji, Parku Sensorycznym - wspomniała dyr. Wachacka kreśląc plany na przyszłość, w tym zakup i montaż tężni solankowej dla mieszkańców DPS-u, która stanowiłaby jego nieodłączny element.
Dyr. Małgorzata Wachacka wyraziła uznanie dla wysiłku i pracy swoich poprzedników oraz pracowników, którzy tworzyli przez ostatnie 50-lat ten Dom stawiając wysoką poprzeczkę następcom. Złożyła także podziękowania władzom Województwa Małopolskiego, Powiatu Miechowskiego oraz zespołowi obecnych pracowników za wszystko to co powstało i co powstaje, za wspólne działania na rzecz osób dotkniętych niepełnosprawnością mieszkających w DPS-ie.
Po Mszy św. odprawionej w malowniczym Parku Sensoryznym DPS przez proboszcza Parafii Grobu Bożego - ks. Franciszka Siarka i ks. kapelana Stanisława Latosińskiego, Starosta Miechowski Jacek Kobyłka wręczając okolicznościowy kosz kwiatów przyznał, iż 50 lat w życiu człowieka jest to długi czas, ale w życiu instytucji takiej jak DPS, niezwykle krótki. Przez ten czas było wiele wyzwań, począwszy od budowy, po kolejne działania i inwestycje rozwijające placówkę. W tym wszystkim najważniejsi są ludzie, którzy tworzyli i tworzą rodzinę tego domu. Starosta podkreślał, iż Dom przy ul. Warszawskiej miał i ma szczęście do dobrych i odpowiednich ludzi. Dziękował wszystkim, którzy przez ostatnie pół wieku przyczynili się do tworzenia atmosfery rodzinnej w DPS-ie oraz życzył realizacji kolejnych śmiałych planów.
Na zakończenie obchodów upominkami uhonorowano najstarszych stażem podopiecznych oraz pracowników Domu Pomocy Społecznej przy ul. Warszawskiej w Miechowie.
W jubileuszu uczestniczyli m.in.: Rafał Filo, zastępca dyr. Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, który odczytał okolicznościowy list od wicewojewody Ryszarda Pagacza, starostowie Jacek Kobyłka, Paweł Osikowski, członek Zarządu Powiatu Rafał Pawlik, kierownik PCPR Janusz Patyna.
Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa