Podsumowanie ŚDM w powiecie miechowskim
5 Sierpnia 2016
(...) Przyjechali także Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Brazylijczycy i Filipińczycy. Oczywiście, sporą grupę tworzyli Polacy, najwięcej z Lublina i Puław. Gości rozlokowano w 6 rejonach na terenie miasta i powiatu. Pielgrzymi, zaopatrzeni w niezbędne pakiety, trafili do obiektów publicznych (szkół i obiektów sportowych), kwater prywatnych u miechowian i mieszkańców gmin powiatu, a także niektórych parafii.
Jak zauważyła koordynator imprezy ze strony Starostwa Powiatowego w Miechowie, sekretarz Maria Sztuk „rozlokowywanie przebiegło sprawnie, a miejscowe samorządy przekazały do dyspozycji gości na cele noclegowe wszelkie możliwe zasoby lokalowe, głównie obiekty oświatowe. Dobrze ułożyła się współpraca z miechowską Parafią Grobu Bożego i jej koordynatorami, księżmi Marcinem Bączkiem i Robertem Woszczyckim. Dużym zaangażowaniem, wykazali się nasi wolontariusze. Młodzi ludzie, którzy do nas przyjechali, wypowiadali się przychylnie o wrażeniach z naszego miasta i powiatu. Dla większości Włochów był to pierwszy pobyt w Polsce. Byli mile zaskoczeni naszą gościnnością”. Z kolei starosta Marian Gamrat gościł wolontariuszki – Adriannę Piątkowską i Klaudynę Wlazło, z którymi rozmawiał na temat przyjęcia pielgrzymów w powiecie. Niezależnie od udziału we wszystkich planowanych uroczystościach, modlitwach i masowych spotkaniach w Krakowie w ramach ŚDM, w tym także we mszy w Brzegach k/Wieliczki, celebrowanej przez papieża Franciszka, pielgrzymi mieli zapewnione katechezy i spotkania organizowanie przez parafię Miechów w obrębie zabytkowego kompleksu architektonicznego po miechowskich bożogrobcach. Zwiedzali Kraków i byli w Częstochowie. Atrakcją był niedzielny pokaz tzw. mappingu, wielkoformatowej prezentacji pn. „Miechów – polska Jerozolima” na murach historycznego klasztoru. W związku ze ŚDM w powiecie miechowskim był pełniony całodobowy dyżur przez Referat Zarządzania Kryzysowego. Pielgrzymi odjechali z Miechowa i gmin powiatu 1 sierpnia br.
Po zakończeniu wydarzenia w starostwie odbyło się spotkanie podsumowujące. Mirosław Gręda, pracownik Referatu Zarządzania Kryzysowego przedstawił statystykę obecności pielgrzymów w powiecie miechowskim w czasie tegorocznych ŚDM. Najwięcej przybyłych gościły miasto i gmina Miechów: 2.179 osób. Kolejni uczestnicy ŚM znaleźli gościnę w gminach: Charsznica (176), Gołcza (264), Książ Wielki-Antolka (139), Racławice (292) i Słaboszów (185). Co godne podkreślenia, ŚDM w powiecie miechowskim przebiegły bezwypadkowo. Nad całością bezpieczeństwa czuwało Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Starosta Marian Gamrat wręczył listy z podziękowaniem dla osób, służb i jednostek administracyjnych, które czuwały nad przyjęciem, sprawnym pobytem i bezpieczeństwem gości z kraju i zagranicy w czasie wydarzenia rangi światowej. Listy z podziękowaniem ,,za poniesiony wkład pracy, poświęcony czas i skuteczne współdziałanie, które przełożyły się na pozytywny wizerunek powiatu miechowskiego wśród pielgrzymów” otrzymali przedstawiciele Referatu Zarządzania Kryzysowego, Policji, Straży Pożarnej, Sanepid-u, OSP, Pogotowia Ratunkowego, dyrektorzy szpitala, szkół i placówek oświatowych, koordynatorzy imprezy ze strony starostwa i Parafii Grobu Bożego w Miechowie. W dyskusji współorganizatorzy podkreślili, że na sukces złożyły się takie czynniki jak profesjonalizm, planowanie, skuteczność, zaangażowanie i entuzjazm. Pielgrzymi odczuli i docenili serdeczność i życzliwość wolontariuszy, urzędów, wszelkich służb cywilnych i kościelnych. Jak zauważono, organizacja ŚDM w powiecie miechowskim była ponadto okazją do sprawdzenia wszelkich procedur obowiązujących odpowiednie służby i instytucje przy organizacji prestiżowego, masowego i medialnego wydarzenia.
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa