O rynku pracy i … emigrantach
5 Listopada 2015
(...) Bezrobocie w powiecie 1 stycznia 2014r. wynosiło 2,534 zarejestrowanych osób (stopa bezrob. 11,7%; w kraju – 13,4%), zaś w ostatnim dniu roku zmalało do 2.010 osób (stopa 9,5%). Profil bezrobotnego: 18-24 lat, po liceum, bez stażu pracy. W roku statystycznym urząd oferował 1. 278 ofert pracy.
W tym czasie miechowski PUP dysponował kwotą 8,5 mln (z EFS, FP i Min. Pracy i Polityki Społecznej), za którą zaktywizowano 1.007 osób i skierowano na staże 618. Niekorzystnym zjawiskiem, w ocenie dyrektorki, jest zwiększająca się liczba bezrobotnych zarejestrowanych powyżej 12 m-cy. Na koniec czerwca 2015r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1,898 osób (stopa 9%). Zarówno ubiegły rok jak i obecny wskazuje, że zjawisko bezrobocia w powiecie miechowskim ma tendencję zniżkową.
W obradach uczestniczyli przedstawiciele Placówki Straży Granicznej Kraków-Balice, która swoimi kompetencjami obejmuje także powiat miechowski. Komendant placówki ppłk Katarzyna Jurkowska zaprezentowała działania jednostki, a z racji współpracy z miechowskim urzędem pracy odniosła się także do kwestii obecności obcokrajowców w powiecie i obecnej migracji mieszkańców Syrii do Europy.
Radni wysłuchali sprawozdania starosty Mariana Gamrata z wykonania uchwał i prac Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym. Podjęto 8. uchwał o różnej tematyce. M.in. zatwierdzono program współpracy powiatu miechowskiego z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2016, udzielono wsparcia finansowego na zakup specjalistycznego sprzętu dla KP PSP w Miechowie i zdecydowano o przystąpieniu powiatu do udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020. Na zgłoszone interpelacje odpowiadał starosta i naczelnicy wydziałów. Uczestnicy sesji wysłuchali wystąpienia Zbigniewa Bałazego, nowego powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Miechowie.
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa