O lepszą jakość kształcenia zawodowego w Małopolsce
2 Kwietnia 2010
(...) ,,Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce", który będzie realizowany w latach 2010-2014. Jest to inicjatywa współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z budżetem wynoszącym 140 mln zł. Władze województwa uznając rozwój kształcenia zawodowego za priorytet edukacyjny, zdecydowały o jego systemowym wsparciu, aby przyniósł efekt w postaci profesjonalnej kadry i sprostał wymogom rynku pracy. - Musimy zadbać, aby nie zabrakło ofert dla podstawowych, zawodowych profesji, np. hydraulika, malarza, stolarza. Nasze najbliższe działania wsparte środkami unijnymi muszą być spożytkowane na odrodzenie szkolnictwa zawodowego w Małopolsce, bowiem w wielu podstawowych zawodach brakuje wykwalifikowanych pracowników - stwierdził jednoznacznie przedstawiciel Zarządu Województwa. Obok reprezentacji obu samorządów, szefów wydziałów oświaty i szkół, na sali obecni byli przedsiębiorcy współpracujący przy praktykach zawodowych. Obradom i dyskusjom przysłuchiwali się także Zbysław Owczarski, poseł na sejm RP i Marta Wiechniak-Małek, wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. - Mam nadzieję, że stworzymy takie sposoby szkolenia i egzaminowania, aby przywrócić właściwą rangę szkoleniu zawodowemu. Nie wszyscy bowiem mogą być humanistami - zauważył starosta Mieczysław Bertek we wstępie do zasadniczych obrad.
Sesję strategiczną i prezentację projektu prowadził Dariusz Styrna, kierownik projektu i dyrektor Biura ds. realizacji projektu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Cykliczna konferencja (już trzecia w województwie) była ofertą partnerskiej współpracy pomiędzy Małopolską a powiatami miechowskim i proszowickim. Celem projektu jest umocnienie kształcenia zawodowego, lepsze powiązanie jego oferty z wymogami rynku pracy i poprawa społecznego odbioru wizerunku tej strefy edukacji. Przedmiotowy projekt jest skierowany do pedagogów i uczniów placówek publicznych - techników, techników uzupełniających, zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych dla młodzieży, jak również placówek oświatowych niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych. W ramach projektu uczniowie będą uczestniczyć w praktykach branżowych, specjalistycznych konsultacjach czy też nauce fachowej terminologii w językach obcych. Projekt przewiduje również doposażenie szkół w sprzęt dydaktyczny i techniczny, konieczny do realizacji edukacyjnego programu.
W drugiej części konferencji przeprowadzono warsztaty dot. kształcenia zawodowego, które prowadzili moderatorzy Firmy ,,Eurokreator" z Krakowa - Rafał Kunaszyk i Aleksandra Ścibich - Kopiec. Przedstawiciele obu powiatów prezentowali obecny stan kształcenia zawodowego, jego ,,silne strony", bazę oświatową i współpracę z instytucjami okołooświatowymi. Ze strony powiatu proszowickiego te sprawy przybliżył starosta Zbigniew Wójcik, zaś powiat miechowski reprezentował Leonard Mazur, naczelnik Wydziału Oświaty. Partnerską konferencję w Miechowie podsumowała Jarosław Chodźko, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie, który powiedział, że ,,zadanie, które sobie postawiliśmy, to podniesienie atrakcyjności szkół zawodowych i wzmocnienie jakości oferty edukacyjnej z pożytkiem dla przyszłości Małopolski".
|
|
|
/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy powiatu/