godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/O bezpieczeństwie w powiecie miechowskim

O bezpieczeństwie w powiecie miechowskim

28 Lutego 2020
O bezpieczeństwie w powiecie miechowskim

Bezpieczeństwo w powiecie miechowskim było przewodnim tematem sesji Rady Powiatu, która odbyła się 27 lutego 2020 roku. To zagadnienie miało szczególny wymiar wobec szalejącego na świecie koronawirusa. Ten temat zdominował już początek obrad, bowiem zadając pytanie, co by było, gdyby wystąpił wirus na Miechowszczyźnie, do przysłowiowej tablicy przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek wywołał dyrektora Szpitala św. Anny - lek. med. Mirosława Drożdża.

Jednocześnie przyznając, iż jest to wirus bardzo zakaźny, szybko się rozprzestrzeniający i długo utrzymujący się, dyr. Dróżdż uspokajał, że w większości przypadków przebiega w sposób łagodny. Pacjenci często nie wiedzą nawet, że chorują. To ma dobre i złe strony, bo mogą nie wiedzieć, że są nosicielami wirusa i zakażają osoby wokół siebie. Podatnym środowiskiem, jak się wyraził dr Dróżdż, są osoby o obniżonej odporności, czyli zwłaszcza pacjenci. Dlatego też szpitale są szczególnie zagrożone.

Mirosław Dróżdż podkreślał, iż dotąd w Polsce nie zanotowano przypadku koronawirusa, ale ryzyko jego pojawienia się jest jednak bardzo duże, zwłaszcza że rozprzestrzenia się on już w Europie, zwłaszcza dość gwałtownie we Włoszech. By w jak największym stopniu ustrzec się przed tą chorobą, Szpital stosuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i docenta z Kliniki Chorób Zakaźnych. Prócz objawów grypopodobnych jak gorączka, kaszel, duszności, pacjent, u którego można podejrzewać zarażenie wirusem SARS-CoV-2 (tak brzmi oficjalna nazwa koronawirusa z Wuhan), musiałby przebywać w ciągu ostatnich 2 tygodni na terenach zagrożonych, lub mieć kontakt z osobami z tych terenów. Taka osoba, zgodnie z zaleceniami GIS, powinna udać się bezpośrednio na oddział chorób zakaźnych lub do Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej (Sanepidu). Co ważne, jeśli to możliwe należy przy tym pominąć przychodnię lekarską i szpitalny oddział ratunkowy. Osobom nie mającym żadnych objawów, które wróciły właśnie z terenów zagrożonych, choćby z ferii zimowych spędzonych we Włoszech, dyr. Mirosław Dróżdż profilaktycznie zaleca pozostanie w domu przez najbliższe 2 tygodnie.

Pacjenci z podejrzeniem koronawirusa zgodnie z wytycznymi mają trafiać bezpośrednio do krakowskich placówek - Szpitala Żeromskiego lub Szpitala Klinicznego w Prokocimiu. Jednakże, jak przyznał na sesji dyr. Dróżdż, zalecenia te mogą się okazać nie do spełnienia, bowiem oddziały w tych szpitalach są zapełnione. Dlatego dyrektor bierze awaryjnie pod uwagę leczenie pacjenta z podejrzeniem koronawirusa w miechowskim szpitalu. Jak zapewniał, ma do tego odpowiedni sprzęt i zabezpieczone materiały ochronne.

W mocno uspokajającym tonie wypowiedział się lek. med. Florian Kącki, Powiatowy Inspektor Sanitarny. Podając statystyki z 25 lutego informował, że na świecie zanotowano przeszło 80 tys. zachorowań na SARS-CoV-2, z czego dotąd było około 2700 zgonów, w większości w Chinach. Według niego, o wiele groźniejsza, nie bagatelizując przy tym koronawirusa, jest obecnie grypa. Do 15 lutego br. w Polsce zanotowano 940 tys. przypadków zachorowań na grypę, a tylko od 8 do 15 lutego w samej Małopolsce - 19,5 tys. W samym Miechowie tygodniowo notuje się około 1000 zachorowań. Szef miechowskiego Sanepidu przestrzegał przed paniką związaną z koronawirusem.

Bezpieczeństwo w naszym powiecie w aspekcie obrony prawa przedstawił komendant Komendy Powiatowej Policji - mł. insp. Andrzej Kot. W 2019 roku podjęto 6241 interwencji, z czego najwięcej, bo 44% w samym mieście Miechów. Liczba stwierdzonych przestępstw ogółem była na porównywalnym do 2018 poziomie (649). Tu także przoduje Miechów z liczbą 253 przestępstw. Prawie trzykrotnie (o 272,1%) wzrosła liczba przestępstw narkotykowych (117 stwierdzonych w 2019 roku). W zdarzeniach drogowych zanotowano spadki: o 9% wypadków drogowych, o 16,7% zabitych, o 25,7% rannych. Jednakże liczba kolizji w porównaniu z 2018 rokiem wzrosła o 114,3%. W poprzednim roku ujawniono 196 nietrzeźwych kierujących.

Radny Wojciech Domagała, członek Zarządu Powiatu pytał komendanta o przyczyny wzrostu liczby funkcjonariuszy udających się na zwolnienia lekarskie. W stosunku do 2018 roku, było więcej L4 o 145%, a do 2017 roku - 273%. Dopytywał także o przyczyny: niskich progów wykrywalności przestępstw, spadek zatrzymanych na gorącym uczynku, odzysku skradzionego mienia w granicach 30%, wysokich kosztów postępowań. Zdaniem radnego, na tle garnizonu małopolskiego, miechowska komenda plasuje się w dolnych częściach tabel. Uważa, że wynika to nie ze złej pracy policjantów, ale ze złej organizacji ich pracy.

Komendant Kot odparł, że długotrwałe zwolnienia lekarskie kieruje z reguły na komisję lekarską. W tym względzie ma znaczenie indywidualne podejście funkcjonariusza do służby. Zapewniał jednak, że mimo absencji chorobowej funkcjonariuszy, zachowana była i jest ciągłość służby. Jeśli chodzi o statystyki, komendant KPP Miechów mówił o tzw. magii małych miejsc. Jeśli przykładowo z 3 zdarzeń, 1 zostanie wykryte, to wychodzi niski wskaźnik wykrywalności na poziomie 33%. Duże koszty postępowań wynikają z dużych kosztów ponoszonych z tytułu powoływania biegłych, z zakresu wypadków drogowych, czy też badań sprzętu komputerowego, telefonicznego. Powołanie biegłego zleca prokuratura, a płaci za to policja.

Temat bezpieczeństwa w powiecie miechowskim poruszyli także: mł. bryg. Michał Majda, komendant Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Miechowie oraz Zbigniew Bałazy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ten ostatni ocenił, że stan bezpieczeństwa obiektów budowlanych na naszym terenie jest na dostatecznym poziomie, z zastrzeżeniami. Ubolewał, że osoby fizyczne nie stosują się do obowiązku cyklicznych kontroli obiektów. Mówił także o tzw. samowolkach budowlanych i o pustostanach, których pojawia się coraz więcej i stanowią zagrożenie.

Podczas sesji Rada Powiatu wysłuchała informacji Jarosława Siółko, Powiatowego Rzecznika Konsumentów z prac za 2019 rok orazprzyjęła uchwały, w tym. m.in. intencyjną o zamiarze likwidacji (przekształceniu) Bursy Szkolnej w Miechowie, dotacji dla Parafii w Książu Wielkim oraz wsparcia finansowego na zakup samochodu specjalistycznego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie.

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry