Nowoczesne biblioteki przy wsparciu samorządów
18 Stycznia 2011
(...) w ramach MRPO. Podwaliny do tego kroku zostały podjęte w sierpniu 2009r. w Gorlicach podczas pierwszego wspólnego spotkania dyrektorów 5 bibliotek publicznych z powiatów: brzeskiego, gorlickiego, miechowskiego, nowosądeckiego i nowotarskiego, którzy zdecydowali o przygotowaniu wspólnego projektu w celu aplikowania o środki zewnętrzne na zakup nowoczesnego sprzętu, oprogramowania i wdrożenie wydajnego systemu informatycznego. Inicjatywa bibliotek, tzw. matek założycielek, zyskała aprobatę starosty gorlickiego Stanisława Wędrychowicza i w konsekwencji Leszka Zegzdy, wicemarszałka małopolskiego.W grudniu 2010r. uczestnicy projektu podpisali umowę na jego dofinansowanie.
Z dużą życzliwością i zrozumieniem do ww. pomysłu odnieśli się także samorządowcy powiatu miechowskiego - b.starosta Mieczysław Bertek, Zarząd Powiatu minionej kadencji, b. burmistrz Miechowa i wójtowie gmin Charsznica, Gołcza, Kozłów, Książ Wielki i Racławice. Jak zaznaczyła Maria Słuszniak, dyrektor PiMBP w Miechowie, dzięki temu projektowi wszystkie placówki biblioteczne w powiecie, łącznie z filialnymi zostaną zaopatrzone w nowoczesny elektroniczny program biblioteczny z opłaconym z góry na 5 lat abonamentem. Otrzymają też po jednym zestawie komputerowym. Przy niedoszacowanych budżetach powiatu i gmin takie wsparcie dla rozwoju bibliotek jest nie do pogardzenia. Wspólny projekt pięciu małopolskich bibliotek był już prezentowany w stolicy jesienią ub.r. na IX Ogólnopolskiej Konferencji Automatyzacji bibliotek publicznych, gdzie zyskał uznanie.
Beneficjentem projektu jest powiat gorlicki, partnerami 33 biblioteki publiczne (z filiami łącznie 85 bibliotek) z 5. wspomnianych powiatów z Małopolski. Wartość całkowita projektu wynosi ponad 1mln 401 tys. zł; wartość dofinansowania prawie 1 mln 51 tys.zł. Proporcje dofinansowania są nast.: UE - 75%, zaś partnerzy 25% wartości projektu. Oryginalny projekt został podzielony na cztery etapy: zakup sprzętu komputerowego wraz z instalacją, wdrożenie programu bibliotecznego, działania informacyjno-promocyjne i zarządzanie projektem. - Cieszę się, że w ścisłej czołówce tego projektu znalazła się miechowska biblioteka. To duża satysfakcja - nie ukrywa radości Maria Słuszniak, dyrektor PiMBP w Miechowie. Celem wiodącym projektu jest stworzenie zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami bibliotecznymi. Dla wszystkich baz zasobów zostanie uruchomiony portal internetowy z multiwyszukiwarką, która pozwoli na równoczesne przeszukiwanie wszystkich zbiorów (voluminów, prasy lub ikonografii) w powiecie.
/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy powiatu/