godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Narada oświatowa

Narada oświatowa

1 Lutego 2011
Narada oświatowa

(...) z próbnej matury z matematyki wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat miechowski. – Celem naszego spotkania nie jest próba rozliczania dyrektorów szkół, tylko próba znalezienia efektywnych sposobów wyjścia z matematycznego impasu – powiedział na wstępie starosta. W naradzie wzięli udział dyrektorzy gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, samorządowcy – burmistrz i wójtowie gmin, radni Komisji Zdrowia i Oświaty, pracownicy Wydziału Oświaty starostwa. Fachowym komentarzem do omawianego tematu służyli goście: Małgorzata Dutka – Mucha, wicedyrektor  Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli ds. Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie i Małgorzata Wojnarowska, konsultant i doradca metodyków ODN w Krakowie.
Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Leonard Mazur przedstawił przebieg zdawalności egzaminu maturalnego w latach 2006-2010 w Małopolsce i powiecie miechowskim (bardzo dobrze radziło sobie miejscowe LO, znacznie słabiej wypadły pozostałe szkoły średnie). Czar goryczy przelała próbna matura z matematyki przeprowadzona jesienią 2010r. Okazało się wtedy, że tylko 40% zdających ten przedmiot w powiecie osiągnęło wymagany 30 procentowy próg zdawalności. Najlepiej wypadło miechowskie LO, pozostałe szkoły ponadgimnazjalne zajęły końcowe  miejsca w wojewódzkiej statystyce. Również niezbyt zachęcająco wypadły tzw. testy diagnostyczne z matematyki przeprowadzone u progu roku szkolnego w 2010/11 w szkołach średnich wśród pierwszoklasistów. W podsumowaniu naczelnik wydziału omówił czynniki indywidualne, społeczne i szkolne, które mogły wpłynąć na złe wyniki egzaminu. Małgorzata Dutka – Mucha pogratulowała władzom powiatu za podjęcie próby rozwiązania  tego trudnego i niepopularnego problemu. - To godne uznania, że o kłopocie edukacyjnym chce mówić samorząd, a nie tylko pedagodzy. Powiat miechowski jest drugim w województwie (po krakowskim), który podjął się zdiagnozowania tego zagadnienia – dodała wicedyrektor MCDN. Kolejną część narady wypełniła obszerna multimedialna informacja Małgorzaty Wojnarowskiej nt. obowiązującego systemu doradztwa metodycznego (podstawy prawne, oraz sylwetka, predyspozycje, zadania i cele doradcy metodycznego). Referujące przybliżyła ofertę krakowskiego ODN w zakresie doradztwa metodycznego (kadra, szkolenia, warsztaty, itp.). Wśród 58 doradców metodycznych pracujących w Małopolsce tylko 6. jest metodykami – matematykami.
Następną część konferencji wypełniła dyskusja. Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów – Maria Paschek, Marzena Samborska, Jadwiga Domagała, Jacek Kobyłka dzielili się swymi spostrzeżeniami z codziennej praktyki pedagogicznej w kontekście nieudanej próbnej matury z matematyki. Przewijające się w trakcie spotkania zasadnicze pytanie o sposoby poprawienia sytuacji doprowadziło do osiągnięcia porozumienia. Wspólnym wysiłkiem środowiska nauczycielskiego – dyrekcji i pedagogów, zostanie wyłoniona grupa liderów dla  poszczególnych etapów edukacyjnych (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne), którzy będą wspomagać realizację programu nauczania matematyki. Zostaną również podjęte zabiegi, aby na terenie powiatu funkcjonował metodyk – matematyk, który będzie koordynatorem całościowej ,,modernizacji” matematycznej edukacji. Te naprawcze działania będą wspierały samorządy powiatu i gmin. Jest nadzieja, że najbliższe lata przyniosą zmianę niekorzystnej statystyki zdawalności matury z matematyki w powiecie miechowskim.

/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy powiatu/

do góry