Na 228 uchodźców przebywających w Powiecie Miechowskim, 190 korzysta z pełnej pomocy systemowej
14 Kwietnia 2023Od 1 marca 2023 roku zmieniły się ustawowe zasady udzielania systemowej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Od tego dnia zobligowani są oni do partycypacji w kosztach zakwaterowania i wyżywienia. Osoby przebywające w Polsce ponad 120 dni, zobligowane są do pokrywania 50% kosztów (nie więcej niż 40 zł dziennie), a od 1 maja wejdzie w życie ustawowy zapis, że przebywający ponad 180 dni pokrywać będą 75% kosztów (nie więcej niż 60 zł dziennie). Jednakże na mocy art. 12 ustawy określającej zasady pomocy uchodźcom, przewiduje się zwolnienia z partycypacji w kosztach, z uwagi na określone przesłanki.
Na zwolnienie z partycypacji w kosztach pomocy mogą liczyć: osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie, dzieci, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. miesiąca życia, samotni opiekunowie co najmniej trojga dzieci, a także osoby w trudnej sytuacji, uniemożliwiającej im udział w kosztach (sytuację oceni wojewoda lub podmiot zapewniający pomoc).
Według raportu Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w Powiecie Miechowskim przebywa obecnie 228 ukraińskich uchodźców, z czego 190 jest zwolnionych z partycypacji w kosztach. Wśród tych zwolnionych z udziału w kosztach pomocy, 98 stanowią osoby małoletnie, a 50 znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.
Najwięcej, bo 47, zakwaterowanych jest w Hotelu „Planeta” w Charsznicy. Spośród nich 29 osób z różnych względów jest zwolnionych z partycypacji. 67 osób (wszyscy zwolnieni z udziału w kosztach) w trzech hostelach w Miechowie przyjmuje spółka „Lobbying”. W Hotelu „Zameczek” w Książu Wielkim przebywa 28 uchodźców (24 zwolnionych), a w Zamku „Na Mirowie”, nad którym pieczę stanowi Stowarzyszenie „Mirów” - 21, z czego tylko 1 osoba dokłada do kosztów utrzymania. Miechowskie „Caritas” zabezpiecza kwaterunek i byt 24 uchodźcom (19 zwolnionych z kosztów), a DPS „Betania” w Miechowie - 23 (17 zwolnionych). Ponadto 10 Ukraińców rozmieszczonych jest w Gminie Kozłów (9 zwolnionych). 4 osoby przebywają w Hotelu w Dosłońcu (2 zwolnionych z kosztów). W podmiechowskich miejscowościach - Strzeżów II i Falniów, przebywa w sumie 4 uchodźców (3 zwolnione).
Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa