„Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”
22 Lipca 2010
(...) Miechowskim umowa partnerska na rzecz realizacji projektu systemowego Województwa Małopolskiego pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”. Umowę podpisywali: ze strony Województwa małopolskiego – marszałek Marek Nawara i członek zarządu Wojciech Kozak, a ze strony Powiatu Miechowskiego- starosta Mieczysław Bertek i członek zarządu Dariusz Marczewski.
Zawarcie umowy oznacza, że Powiat Miechowski przystępuje do realizacji projektu systemowego Województwa Małopolskiego pn. „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działania 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Budżetu Państwa oraz Budżetu Powiatu Miechowskiego.
Wartość projektu w ramach, którego będą realizowane od września 2010 r. do grudnia 2014 r. programy rozwojowe szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Miechowski to kwota 2 433 210,00 zł. Wkład własny Powiatu Miechowskiego stanowi 12,75% w/w kwoty i wynosi 310 234,28 zł.
Projekt skierowany jest do uczniów szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Miechowski, tj .Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie, Zespół Szkół Nr 2 w Miechowie, Zespół Szkół im. W. Witosa w Książu Wielkim oraz zasadnicza szkoła zawodowa funkcjonująca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zagorzycach.
Projekt zakłada przygotowanie uczniów do aktywnego działania i zwiększenia szans na rynku pracy. Służyć temu mają zajęcia pozalekcyjne wzmacniające kompetencje kluczowe z matematyki, języków obcych a także informatyki. Ponadto przewidziane jest doradztwo zawodowe i przeprowadzenie kursów, które pozwolą na zdobycie przez uczniów nowych umiejętności branżowych. W zależności od profilu kształcenia realizowane mają być m.in. kurs gastronomiczny, kurs fakturzysty, kurs kelnerski, kurs barmański, kurs spawacza, kurs operatora wózków widłowych, kurs diagnostyki samochodowej OBD, kurs prawa jazdy.
Niektóre z kursów realizowane będą przez szkoły dzięki zakupom w ramach projektu niezbędnego sprzętu, którego łączna wartość wynosić będzie 225 650,00zł. W skład zakupionych urządzeń wchodzić będzie: nowoczesne urządzenie do diagnostyki samochodowej, panel z oprogramowaniem do komputerowego wspierania CNC, urządzenie do analizy spalin, kasa fiskalna, wózki widłowe, sprzęt komputerowy (laptop, wideoprojektor, tablica interaktywna), jak również wyposażenie pracowni gastronomicznej i zakup urządzenia spawalniczego.
Realizacja projektu pozwoli na zdobycie przez uczniów oprócz zawodu kierunkowego dodatkowych umiejętności i kwalifikacji pozwalających na zdobycie zatrudnienia na rynku pracy, jak również rozwijanie nabytej wiedzy poprzez kontynuowanie nauki na studiach wyższych. Projekt daje także możliwości rozwoju szkół zawodowych z terenu powiatu, które dzięki nowym urządzeniom staną się atrakcyjniejsze dla absolwentów gimnazjów.
/Michał Rak/