Kampania informacyjno-edukacyjna Starostwa Powiatowego w Miechowie w ramach II Małopolskiego Dnia dla Klimatu za nami
14 Kwietnia 2023W kwietniu 2022 roku Starostwo Powiatowe w Miechowie podczas I Małopolskiego Dnia dla Klimatu zorganizowanego w ramach realizacji zadań projektu EKO MAŁOPOLSKA dla Klimatu rozdystrybuowało wśród mieszkańców 8000 sztuk drzewek. Wszystko po to, aby promować sadzenie drzew i zalety ich obecności w otoczeniu człowieka. Drzewa to naturalne klimatyzatory, filtry gleby, wody i powietrza, strefy buforowe chroniące przed zanieczyszczeniami i hałasem, są domem dla wielu organizmów, a zwłaszcza pomagają w walce ze zmianami klimatu pochłaniając dwutlenek węgla i produkując tlen.
W tym roku podczas II Małopolskiego Dnia dla Klimatu powiatowi koordynatorzy kampanii skupili się na znaczeniu sadzenia drzew pamiętając jednocześnie o owadach zapylających. Starostwo Powiatowe w Miechowie podjęło współpracę z pszczelarzami zrzeszonymi w Powiatowym Kole Pszczelarzy i przekazało na ich ręce ponad 500 sztuk sadzonek drzew owocowych starych odmian - około 30 gatunków jabłoni, wiśni, czereśni, grusz, śliw, moreli i brzoskwiń. Drzewa te są naturalnie bardziej odporne na szkodniki i choroby, co znacznie ogranicza konieczność wykonywania zabezpieczających oprysków chemicznych, przy tym są również zaliczane do gatunków miododajnych - chętnie odwiedzanych przez pszczoły i inne owady zapylające. Dodatkowo w Szkołach Podstawowych w Książu Małym i Tczycy zostały zorganizowane warsztaty pszczelarskie prowadzone przez Panów: Jerzego Franczyka, Leonarda Mazura oraz Zdzisława Gajosa reprezentujących Powiatowe Koło Pszczelarzy przy współpracy z powiatową doradczynią ds. klimatu i środowiska Marzeną Wiejak. Uczniowie poznali zawód pszczelarza „od podszewki” oraz zapoznali się z rolą, jaką odgrywają wszystkie owady zapylające w przyrodzie oraz w działalności człowieka. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wielki jest wpływ zapylaczy - głównie pszczół, w tym dzikich gatunków - na produkcję żywnościową. Właśnie owadom zapylającym zawdzięczamy przeważającą ilość pożywienia, jakie trafia na nasze stoły. Niestety istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do spadku liczebności owadów. Do głównych zalicza się intensywne rolnictwo, pestycydy i zmiany klimatu. Unikając stosowania chemicznych środków ochrony roślin, chroniąc naturalne siedliska pszczół dzikich, zakładając łąki kwietne, urozmaicając nasadzenia przydomowe czy pozostawiając część ogrodu w stanie naturalnym, kupując płody rolne z gospodarstw ekologicznych oraz upowszechniając wiedzę o znaczeniu pszczół w przyrodzie i roli owadów w środowisku mamy realny wpływ na kształtowanie środowiska życia owadów oraz ich ochronę.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy zajęć mieli okazję samodzielnie wykonać świece woskowe (zwijane z węzy). Każdy z obecnych otrzymał także słodki upominek w postaci słoiczka prawdziwego miodu, a szkoła zyskała dodatkowo drzewko owocowe w postaci miododajnej rajskiej jabłoni do posadzenia na terenie zielonym szkoły. W zajęciach warsztatowych w Szkole Podstawowej w Tczycy uczestniczyła również przedstawicielka Gminy Charsznica - ekodoradczyni Magdalena Kadeja, która wszystkich obecnych, w imieniu Wójta Gminy Charsznica Jana Żebraka, poczęstowała przepysznymi krówkami.
II Małopolski Dzień dla Klimatu - kampania w ramach projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/ LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego z programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.