godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Jak bezpiecznie się żywić?

Jak bezpiecznie się żywić?

21 Kwietnia 2015
Jak bezpiecznie się żywić?
(...) Otwierając konferencję starosta Marian Gamrat zauważył, że jej obecna edycja jest w pełni uzasadniona, ponieważ poprzednie spotkały się z zainteresowaniem specjalistów i prelegentów, a także ze znacznym odzewem mieszkańców miasta i powiatu, którzy chętnie korzystali z badań profilaktycznych. Mirosław Dróżdż, dyrektor miechowskiego szpitala wyeksponował  temat przewodni spotkania dot. bezpiecznej żywności. Stwierdził, że ,,jedzenie i jego przyrządzanie ma niebagatelny wpływ na nasze życie, a dobra dieta, jakość i ilość spożywanego pokarmu, jak również nasza waga mają istotny wpływ na komfort naszej egzystencji”. Uczestnicy konferencji wysłuchali cztery ciekawe referaty dotyczące różnych aspektów naszego żywienia. 
Prof. dr hab. Tadeusz Żarski z Wydziału Nauk o Zwierzętach przy Katedrze Biologii Środowiska Zwierząt SGGW, a jednocześnie przewodniczący ds. GMO (Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych) i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podzielił się uwagami nt aktualnego stanu GMO w Polsce i na świecie. Naukowiec omówił zalety, ale też wątpliwości, jakie wywołuje stosowanie żywności zmodyfikowanej. Profesor stwierdził, że jest za zamkniętym używaniem GMO, ale sprzeciwia się jego uwalnianiu do środowiska. - Roślin modyfikowanych jest niewiele, np. kukurydza, pomidory. Modyfikowane organizmy są odporne na choroby i insekty, lepiej rozwijają się i plonują. Natomiast ryzykiem jest przesyłanie genów. 
O funkcjonowaniu gospodarstwa ekologicznego mówił Jan Nawieśniak, rolnik z Maszkowa i laureat małopolskiego konkursu w tej specjalności. Referent ubolewał, że chętnych do prowadzenia takich gospodarstw  jest niewielu. Przyczyn tego stanu rzeczy upatruje m.in. w nadmiarze stosowanej chemii przy zabiegach rolnych, wyjałowieniu gleby i braku przetwórni. Jak zauważył, niewielkie powierzchniowo gospodarstwa w powiecie miechowskim mają potencjał do produkcji zdrowej żywności.
Dylematy jedzeniowe dotyczące używania antybiotyków do produkcji żywności czy bezpieczeństwa spożywanego mięsa, próbowała rozstrzygnąć Agnieszka Adamek, specjalista pielęgniarstwa epidemiologicznego miechowskiego szpitala. Natomiast Joanna Regucka, specjalista ds. szkoleń i promocji zdrowia w miechowskiej lecznicy przybliżyła nasze wyobrażenia o bezpiecznej żywności. 
- Mamy wpływ na jakość jedzenia – ta opinia dyrektora Mirosława Dróżdża była trafnym podsumowaniem miechowskiej IX. konferencji. 
Przy okazji obrad mieszkańcy Miechowa i powiatu miechowskiego w dniach 14-16 kwietnia br. mieli okazję wykonania bezpłatnych badań zorganizowanych w trakcie akcji profilaktycznej ,,Bezpieczna żywność”, a obejmujących: pomiar ciśnienia tętniczego, określenie poziomu cukru we krwi, EKG z opisem, cytologię i mammografię. Można było także uzyskać porady żywieniowe.
Uczestnicy konferencji Prof. dr hab. Tadeusz Żarski z Wydziału Nauk o Zwierzętach przy Katedrze Biologii Środowiska Zwierząt SGGW
Jan Nawieśniak, rolnik z Maszkowa Uczestnicy konferencji
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa
do góry