godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/"Inaczej sprawni" - aktywizacja mieszkańców powiatu

"Inaczej sprawni" - aktywizacja mieszkańców powiatu

11 Kwietnia 2011

(...) Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Z tej okazji pod auspicjami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Miechowie odbyła się konferencja popularyzująca program, działania i uczestników tegorocznej edycji projektu. W spotkaniu udział wzięli beneficjenci projektu – niepełnosprawni z domów pomocy społecznej z Miechowa (ul. Warszawska) i Mianocic, warsztatów terapii zajęciowej z Miechowa i Podlesic oraz środowiskowych domów  samopomocy z Miechowa i Jelczy. Towarzyszyli im wychowawcy i opiekunowie.
Starosta Marian Gamrat witając zebranych powiedział, że kontynuacja projektu  to kolejny krok powiatu na rzecz osób niepełnosprawnych, które stanowią integralną część  miechowskiego środowiska. Starosta dodał, że w wielu sytuacjach niepełnosprawni są wzorem niezłomności i woli działania. Przypomniał również, że w powiecie miechowskim działa od lat sieć bardzo dobrze zorganizowanej pomocy społecznej, jedna z najlepszych w Małopolsce. Dyrektor PCPR Helena Kruszec przypomniała historię realizacji projektu Aktywizacji na ziemi miechowskiej, gdzie żyje ok. 10 tys. osób niepełnosprawnych. Trzyletni cykl zajęć obejmie docelowo 165 osób w różnym wieku. Dotychczas dzięki projektowi udało się m.in. zakupić auta do przewozu wychowanków placówek pomocy społecznej i zlikwidować większość barier architektonicznych, m.in. przy jednostkach użyteczności publicznej. - Nasz program ma cel integracyjny. Chcemy się z wami kształcić, cieszyć  i bawić - podsumowała szefowa PCPR.
Zofia Misiek, koordynator merytoryczny projektu, omówiła szczegółowo zakres zajęć planowanych w tym roku do wykonania. Obejmują one trzy zakresy tematyczne. W ramach "Aktywnej integracji” odbędą się warsztaty stolarsko – ślusarskie, gospodarstwa domowego, ogrodnictwa i artystyczne. Będą także zajęcia z psychologiem i doradcą zawodowym oraz turnus rehabilitacyjny. W tym etapie zajęć będzie uczestniczyć 30. niepełnosprawnych. Z kolei "Program Aktywności Lokalnej” dla 20 osób przewiduje warsztaty z psychologiem, zajęcia edukacyjne i zdrowotne oraz cykl imprez integracyjnych, w tym Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. W ostatnim tegorocznym  zakresie projektu przewidziany jest "Program Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych” dla 5 uczestników czyli terapia zajęciowa, rehabilitacja ruchowa dostosowana do stanu zdrowia i możliwości uczestników, a także poradnictwo i wsparcie psychologa i doradcy zawodowego.
Nad sprawnym przebiegiem konferencji czuwał Zbigniew Mucha, koordynator organizacyjny. Spotkanie zakończyła muzykoterapia w wykonaniu Zbigniewa Łojewskiego i Dariusza Szlachowskiego.

/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy powiatu/

do góry