godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/I Kadrowa w Miechowie

I Kadrowa w Miechowie

7 Sierpnia 2015
I Kadrowa w Miechowie
(...) Do centrum grodu Jaksy wkroczyła kolumna uczestników – strzelców ze związków, organizacji paramilitarnych i klas mundurowych, harcerzy, młodzieży i osób niezrzeszonych. Pieszych poprzedzała lokalna orkiestra dęta "Sygnał" i konne oddziały reprezentujące: Strzelecki Oddział Kawaleryjski "Beliniak" i SRH ,,Jodła” w barwach 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego, Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 14. Pułku Ułanów Wileńskich i Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego.
Po odegraniu hymnu państwowego nowy komendant marszu kpt. POW Piotr Augustynowicz witał gospodarzy miasta i powiatu oraz mieszkańców. W swym wystąpieniu nawiązał do wydarzenia, które miało miejsce 101. lat temu, historycznej i patriotycznej tradycji marszu oraz do podstawowych wartości, którymi kierowali się podwładni Piłsudskiego:  Bóg Honor i Ojczyzna.
Z powitaniem "kadrowiczów" wystąpili starosta Marian Gamrat i burmistrz Dariusz Marczewski. 
- Siódmego sierpnia 1914 roku, Miechów, zbiegiem szczęśliwych, dziejowych okoliczności znalazł się na trasie przemarszu I Kompanii Kadrowej, która była zalążkiem Wojska Polskiego. Oddział ten zapoczątkował zwycięski bój o wolną Polskę, a w  drodze po wolność wkroczył do grodu Jaksy, uwalniając miasto spod rosyjskiego zaboru. Ta wolność, obok biało - czerwonych barw narodowych kojarzyła się także z kolorem mundurów legionowych. Obecność legionistów w Miechowie była dla miasta i jego mieszkańców wyróżnieniem z racji bogatych tradycji niepodległościowych, jakie tutaj kultywowano – powiedział starosta. Wśród gości obecna była Lidia Gądek, poseł na Sejm RP.
Następnie wspólnie złożono kwiaty pod pomnikiem z Orłem (symbolem walk narodowowyzwoleńczych) i przy tablicy upamiętniającej utworzenie w Miechowie Komisariatu Rządu Narodowego.
Uczestnicy marszu zwiedzili bazylikę Grobu Bożego - "polską Jerozolimę", po czym udali się do miejskiego amfiteatru na poczęstunek i spotkanie z mieszkańcami. Jerzy Bożyk, muzyk i pułkownik Związku Strzeleckiego "Strzelec 2 II 1905", który pokonuje trasę marszu 17 raz, był wykonawcą recitalu muzycznego. Następnie kolumna marszu udała się na nocleg do Książa Wielkiego, zorganizowany przez miechowskie Starostwo i Dyrekcję Zespołu Szkół w zespole pałacowym na Mirowie, miejscu historycznego noclegu komendanta Piłsudskiego i legionistów w dniu 7 sierpnia 1914r. Organizatorem tegorocznej 50. edycji Marszu jest Stowarzyszenie "Kadrówka" w Kielcach. W marszu n trasie krakowskie Oleandry – Kielce udział bierze ok. 300 osób, w przedziale wiekowym od 7 do 79 lat.
Miechowscy samorządowcy na rynku miechowskim Przemówienie Starosty Miechowskiego Mariana Gamrata
Mundurowi uczestnicy marszu Mundurowi uczestnicy marszu
Mundurowi uczestnicy marszu Konna grupa rekonstrukcyjna
Konna grupa rekonstrukcyjna Najstarsi uczestnicy marszu

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa

do góry