I Kadrowa w Miechowie
7 Sierpnia 2015
(...) Do centrum grodu Jaksy wkroczyła kolumna uczestników – strzelców ze związków, organizacji paramilitarnych i klas mundurowych, harcerzy, młodzieży i osób niezrzeszonych. Pieszych poprzedzała lokalna orkiestra dęta "Sygnał" i konne oddziały reprezentujące: Strzelecki Oddział Kawaleryjski "Beliniak" i SRH ,,Jodła” w barwach 27. Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego, Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 14. Pułku Ułanów Wileńskich i Krakowski Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego.
Po odegraniu hymnu państwowego nowy komendant marszu kpt. POW Piotr Augustynowicz witał gospodarzy miasta i powiatu oraz mieszkańców. W swym wystąpieniu nawiązał do wydarzenia, które miało miejsce 101. lat temu, historycznej i patriotycznej tradycji marszu oraz do podstawowych wartości, którymi kierowali się podwładni Piłsudskiego: Bóg Honor i Ojczyzna.
Z powitaniem "kadrowiczów" wystąpili starosta Marian Gamrat i burmistrz Dariusz Marczewski.
- Siódmego sierpnia 1914 roku, Miechów, zbiegiem szczęśliwych, dziejowych okoliczności znalazł się na trasie przemarszu I Kompanii Kadrowej, która była zalążkiem Wojska Polskiego. Oddział ten zapoczątkował zwycięski bój o wolną Polskę, a w drodze po wolność wkroczył do grodu Jaksy, uwalniając miasto spod rosyjskiego zaboru. Ta wolność, obok biało - czerwonych barw narodowych kojarzyła się także z kolorem mundurów legionowych. Obecność legionistów w Miechowie była dla miasta i jego mieszkańców wyróżnieniem z racji bogatych tradycji niepodległościowych, jakie tutaj kultywowano – powiedział starosta. Wśród gości obecna była Lidia Gądek, poseł na Sejm RP.
Następnie wspólnie złożono kwiaty pod pomnikiem z Orłem (symbolem walk narodowowyzwoleńczych) i przy tablicy upamiętniającej utworzenie w Miechowie Komisariatu Rządu Narodowego.
Uczestnicy marszu zwiedzili bazylikę Grobu Bożego - "polską Jerozolimę", po czym udali się do miejskiego amfiteatru na poczęstunek i spotkanie z mieszkańcami. Jerzy Bożyk, muzyk i pułkownik Związku Strzeleckiego "Strzelec 2 II 1905", który pokonuje trasę marszu 17 raz, był wykonawcą recitalu muzycznego. Następnie kolumna marszu udała się na nocleg do Książa Wielkiego, zorganizowany przez miechowskie Starostwo i Dyrekcję Zespołu Szkół w zespole pałacowym na Mirowie, miejscu historycznego noclegu komendanta Piłsudskiego i legionistów w dniu 7 sierpnia 1914r. Organizatorem tegorocznej 50. edycji Marszu jest Stowarzyszenie "Kadrówka" w Kielcach. W marszu n trasie krakowskie Oleandry – Kielce udział bierze ok. 300 osób, w przedziale wiekowym od 7 do 79 lat.