godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/I Kadrowa w Miechowie

I Kadrowa w Miechowie

9 Sierpnia 2010
I Kadrowa w Miechowie

(...) Wśród przybyłych byli: członkowie organizacji strzeleckich, uczniowie szkół mających za patrona Marszałka Piłsudskiego, harcerze, żołnierze, rezerwiści, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji, Polacy z Kresów Rzeczypospolitej, sympatycy i goście marszu.

W imieniu samorządów powiatowego i gminno-miejskiego ,,kadrówkę" powitał starosta Mieczysław Bertek. - /Od lat witamy Was w centrum Miechowa i jesteśmy pełni podziwu dla fenomenu Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Dzisiaj także stawiamy sobie pytanie: co Państwa - uczestników Marszu znowu połączyło i przywiodło do naszego miasta, które było na szlaku historycznego przemarszu strzelców Piłsudskiego? Odpowiedź jest jedna: to misja krzewienia wartości niepodległościowych i patriotycznych. To okazja do pielęgnowania szczególnych i rzadkich cech: miłości do Ojczyzny, poczucia godności i dumy narodowej oraz honoru. /Uczestnikami powitania była także goszcząca w Miechowie delegacja samorządu XII Związku Krain Górskich ,,Monti Ernici" z regionu Lazio we Włoszech, z którymi od lat współpracuje powiat miechowski. Prowadzący po raz 12 historyczny marsz komendant Jan Józef Kasprzyk podzielił się refleksją o znaczeniu niepodległości dla Polaków. Przypomniał, że ,,wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją umiejętnie pielęgnować i bronić w każdej sytuacji - zarówno w czasach wojny i pokoju". Komendant przypomniał, że tegoroczny jubileuszowy marsz na historycznej trasie Kraków (Oleandry) - Kielce odbywa się w 100. rocznicę ruchu strzeleckiego, 96. rocznicę Czynu Legionowego oraz w 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Z-ca komendanta ds. wychowawczych Lucjan Muszyński przybliżył zebranym historię słynnego Marszu i życzliwe przyjęcie strzelców przez miechowian. Następnie goście i gospodarze złożyli kwiaty pod obeliskiem z Orłem. Po uroczystości uczestnicy marszu zwiedzili bazylikę Grobu Bożego i słynną kopię Grobu Pańskiego z Jerozolimy datowaną na 1530r. Następnie w miejskim amfiteatrze zostali poczęstowani  grochówką, po czym spotkali się z mieszkańcami.  Zakwaterowanie i nocleg zostały  zapewniony w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym. Nazajutrz kolumna marszowa skierowała się na Wodzisław.

                                               /Ryszard Nasada, rzecznik prasowy powiatu/

 

do góry