Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w cieniu zabytkowego Pałacu na Mirowie
26 Kwietnia 202420 jednostek ratowniczo-gaśniczych z Małopolski, jednostki OSP z Powiatu Miechowskiego, Komenda Powiatowa Policji, Szpital św. Anny oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Miechowie brały udział w powiatowych ćwiczeniach ratowniczo-gaśniczych w malowniczej okolicy Pałacu na Mirowie w Książu Wielkim.
Scenariusz działań był dość rozległy i kilkuwątkowy: 25 kwietnia 2024 r. ok godz. 11:00 w Książu Wielkim w przyległym lesie do Pałacu Mirów z niewyjaśnionych przyczyn doszło do pożaru. Dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Miechowie zadysponował na miejsce zdarzenia zastępy z JRG Miechów oraz jednostkę OSP w KSRG - Książ Wielki oraz jednostkę OSP spoza KSRG - Moczydło.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że pożar rozprzestrzenił się na dużej powierzchni lasu przyległego do Pałacu Mirów, pożar stwarza zagrożenie dla obozu drużyny harcerskiej, który znajduje się w bliskiej odległości od miejsca zdarzenia (epizod 1 - działania ratowniczo - gaśnicze).
Kierujący działaniem ratowniczym zadysponował na miejsce dodatkowe siły i środki: Pluton Zaopatrzenia Wodnego, Pluton Ratowniczo - Gaśniczy ,,Miechów’’ - wariant przemysłowy. Ponadto wydał polecenia by: zabezpieczyć miejsce zdarzenia, przystąpić do ewakuacji osób, przystąpić do gaszenia pożaru lasu.
Po dojeździe kolejnych jednostek i w trakcie prowadzonych działań okazało się, że na terenie pobliskich stawów osoba pod wpływem zdarzenia (pożaru lasu) nie zachowała ostrożności i wypadła z łodzi, znajduje się pod powierzchnią wody i nie ma z nią kontaktu. Druga osoba znajduje się w łodzi i czeka na pomoc (epizod 2 - działania wodno - nurkowe).
Kierujący działaniem ratowniczym skierował na miejsce: Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno - Nurkowego "Kraków’’, a także odesłał do zdarzenia jeden z zastępów JRG Miechów i OSP Książ Wielki przekazując informację do dyżurnego SKKP.
Ze względu na szybkość rozprzestrzeniania się pożaru i potrzebę większej ilości jednostek, kierujący działaniem ratowniczym podjął decyzję o zadysponowaniu Kompanii Gaśniczej ,,Smok I’’ przekazując taką informację do dyżurnego SKKP.
KDR przegrupował będące na miejscu siły i środki oraz wyznaczył osobę do punktu przyjęcia sił i środków., a także podzielił teren akcji na trzy odcinki bojowe:
- I odcinek bojowy: dwa stanowiska wodne znajdujące się przy stawach
- II odcinek bojowy: stanowiska gaśnicze znajdujące się w lesie
- III odcinek bojowy : stanowisko przy akwenie wodnym - epizod wodno - nurkowy
Ćwiczeniami w Książu Wielkim kierował mł. bryg. Michał Burzyński, zastępca komendanta KP PSP Miechów.
Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa