Bitwa miechowska i jej upamiętnienie 159 lat później
18 Lutego 202217 lutego 2022 r. w Miechowie odbyły się obchody 159. rocznicy bitwy miechowskiej. Chociaż zakończyła się ona klęską powstańców, Miechów został zniszczony, a mieszkańcy długo byli represjonowani, niemniej jednak to dramatyczne starcie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń, które corocznie upamiętniane jest przez samorządy gminy i powiatu miechowskiego.
Uroczystości tradycyjnie zainaugurowała Msza święta, którą w intencji bohaterskich obrońców Miechowa oraz powstańców styczniowych sprawował ks. Hubert Równicki.
W hołdzie poległym, przed pomnikiem powstańców na cmentarzu złożono kwiaty. Następnie kolumna pocztów sztandarowych w asyście Orkiestry Dętej „Sygnał” przemaszerowała szlakiem powstańców - ulicą Józefa Piłsudskiego do Rynku.
Tutaj apel poległych odczytał Robert Osiński, dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Żuawów Śmierci” z Buska Zdroju, która już po raz 12 towarzyszyła miechowskim obchodom. Po oddaniu salwy honorowej, przy pomniku z Orłem kwiaty złożyli samorządowcy, przedstawiciele zakładów pracy, szkół i kombatantów.
W obchodach rocznicowych uczestniczyła Ewa Gil - II Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Małopolskiego, która odczytała okolicznościowy list przekazany przez Wojewodę - Łukasza Kmitę. Obecni byli przedstawiciele lokalnych samorządów: Starosta Powiatu Miechowskiego - Jacek Kobyłka, Przewodniczący Rady Powiatu - Krzysztof Świerczek, Burmistrz Gminy i Miasta Miechów - Dariusz Marczewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Miechowie - Zenon Czekaj, przedstawiciele służb mundurowych: Komendant Powiatowy Policji - Andrzej Kot, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej - Michał Majda oraz Marcin Chorązki reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie i Anna Bałazińska - kierownik agendy zamiejscowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
W tym roku, ze względu na panującą sytuację epidemiczną nie odbyło się okolicznościowe spotkanie z młodzieżą i mieszkańcami Miechowa. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom, był quiz edukacyjny pn. "Bitwa Miechowska 1863”.
Gra przeprowadzona została w przeddzień obchodów i przygotowana została przez Urząd Gminy i Miasta w Miechowie we współpracy z Krakowskim Oddziałem IPN. Wzięło w niej udział 100 graczy. Po zakończonych rozgrywkach pragniemy wyróżnić następujące szkoły: Szkołę Podstawową nr 1, Szkołę Podstawową nr 2, Szkołę Podstawową w Jaksicach, Szkołę Podstawową w Pojałowicach, Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 2 w Miechowie.
Laureatami pierwszego miejsca zostali:
- Alicja Machaj Szkoła Podstawowa w Jaksicach
- Anna Duniec Szkoła Podstawowa Nr 1 w Miechowie
- Kamil Miłek Zespół Szkół Nr 2 w Miechowie
- Katarzyna Pogoń Szkoła Podstawowa Nr 2 w Miechowie
- Mikołaj Maj Szkoła Podstawowa Nr 1 w Miechowie
- Tymoteusz Maj Szkoła Podstawowa Nr 1 w Miechowie
- Wiktoria Szarek Szkoła Podstawowa w Jaksicach
Laureatami drugiego miejsca zostali:
- Klaudia Waligóra Szkoła Podstawowa w Pojałowicach
- Mateusz Godzic Szkoła Podstawowa Nr 1 w Miechowie
- Wiktoria Waligóra Szkoła Podstawowa w Pojałowicach
Laureatem trzeciego miejsca został:
- Bartosz Szopa Liceum Ogólnokształcące w Miechowie
Wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
- Kamil Starszak Zespół Szkół Nr 1 w Miechowie
- Krystian Skóra Zespół Szkół Nr 2 w Miechowie
- Zuzanna Bożek Szkoła Podstawowa Nr 1 w Miechowie
/UGiM Miechów/