godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Bezpieczny powiat

Bezpieczny powiat

29 Lutego 2016
Bezpieczny powiat

(...) Podstawą takiej opinii, były sprawozdania szefów specjalistycznych służb – Policji, Straży Pożarnej i „Sanepidu” o pracy poszczególnych jednostek w roku 2015. Uczestnicy sesji mieli okazję zapoznać się z informacjami o działaniach interwencyjnych, ratowniczych i prewencyjnych policjantów, strażaków i pracowników sanepidu, o bazie lokalowej, kadrowej i sprzętowej, itp. W wypowiedziach dominowała statystyka ilościowa i procentowa, która najlepiej ilustrowała pracę specjalistycznych służb na rzecz bezpieczeństwa i porządku w powiecie miechowskim.
Pełniący obowiązki nowego powiatowego komendanta Policji w Miechowie mł.insp. Wojciech Domagała powiedział, że tutejsza jednostka osiągnęła dobre wyniki, mimo, że pracowała w niełatwych warunkach, podczas trwającej budowy nowej komendy. W 2015r. w powiecie popełniono 749 przestępstw, jednak było ich mniej o 285, czyli o 27,6% w stosunku do roku poprzedzającego. Zmniejszyła się także ilość przestępstw kryminalnych do 557, czyli o 27,1% w porównaniu z r. 2014, co dało w tej kategorii miechowskim policjantom V miejsce w Małopolsce. Problemem są zdarzenia drogowe. Najwięcej miało miejsce w gm. Miechów -128 (w mieście – 47). Kolejne w gminach Książ Wielki (60) i Gołcza (30). W minionym roku miechowska Policja ujawniła 10.363 wykroczenia, do sądu skierowano 480 wniosków o ukaranie, nałożono 5.933 mandaty karne i pouczono 3.744 osoby. Lokalne samorządy przekazały ok. 40 tys. zł na zakup nowych radiowozów. Jak powiedział komendant, tzw. zegar przestępstw zwolnił o ponad 4 godziny, zaś czas reakcji na zdarzenie to niewiele ponad 6 minut w terenie miejskim  i ponad 12 minut w terenie wiejskim.
Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Miechowie st. brygadier Grzegorz Kosiński poinformował, że roku sprawozdawczym  strażacy interweniowali 1.013 razy (wzrost o 19% w stosunku do r. 2014). Strażacy zawodowi interweniowali 426 razy, druhowie OSP 340 razy, a wspólne działania objęły 247 akcji. Odnotowano 232 pożary i 765 miejscowych zagrożeń. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie gminy Miechów i w samym mieście. Największe zagrożenia pożarowe pojawiały się w II i III kwartale (wypalanie traw, upały). W tym okresie występowały także niekorzystne zjawiska pogodowe - ulewy i silne wiatry. Komendant omówił także działalność i funkcjonowanie jednostek OSP  zlokalizowanych w powiecie miechowskim oraz wyposażenie jednostek ochotniczych włączonych do KSRG. W powiecie jest wytypowanych 5. jednostek OSP do wykonywania podstawowych zadań z zakresu ratownictwa specjalistycznego (np. ratowniczego, chemicznego, wodnego, technicznego)
Miechowska komenda Straży Pożarnej przeprowadziła w ubiegłym roku 97 kontroli w 138 obiektach różnego przeznaczenia. Stwierdzono nieprawidłowości w 61 obiektach i wydano 39 decyzji administracyjnych. Na terenie powiatu 7 obiektów jest zobowiązanych do posiadania instalacji alarmu pożarowego i monitoringu, m.in. bazylika i szpital. Miechowska KP PSP przez cały rok prowadziła działania promocyjne i profilaktyczne dot. problematyki -ppożarowej wśród dzieci i młodzieży szkolnej i przy okazji różnych imprez i zawodów.
Z kolei dr Florian Kącki, państwowy powiatowy inspektor sanitarny przypomniał, że w minionym  roku w zakresie sprawdzania stanu sanitarnego oraz zabezpieczenia przeciwepidemicznego objęto nadzorem 1.595 obiektów, z których skontrolowano 1.092. W 225. przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. W powiecie miechowskim w 2015r. zgłoszono mniej zachorowań na choroby zakaźne, zakażenia i zatrucia (565) niż w roku wcześniejszym. Wśród chorób zakaźnych dominowała grypa i i infekcje grypopochodne (28.075 przypadków). Inspektor omówił zakres kontroli placówek prowadzących szczepienia ochronne oraz stan sanitarny jednostek służby zdrowia, obiektów użyteczności publicznej, zakładów komunalnych i obiektów oświatowych. W 2015r. przeprowadzono również kontrole w 598 obiektach związanych z produkcją i dystrybucją żywności,  materiałami i wyrobami  do kontaktu z żywnością oraz kosmetykami. Odrębne uwagi dotyczyły prowadzonych przez ,,Sanepid” działań edukacyjnych i promocyjnych z zakresu zdrowia.
W sprawozdaniach ww. pojawił się również wątek tegorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce, w Krakowie. Miechowszczyzna również przyjmie pielgrzymów. Powiatowe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, jak zapewnili ich szefowie, będą na to wyzwanie przygotowane.    
W trakcie sesji przewodniczący rady powitał p.o. powiatowego komendanta Policji w Miechowie mł.insp. Wojciecha Domagałę i jednocześnie podziękował jego poprzednikowi insp. Bogusławowi Słupczyńskiemu, które przeszedł na emeryturę, za istotny wkład w powstanie nowej siedziby miechowskiej KPP. Powitał także nowego kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Miechowie, którym został radny powiatowy Jan Biesaga. Lutową sesję dopełniły punkty proceduralne, w tym podjęcie dwóch uchwał.

mł. insp. Wojciech Domagała, p.o. komendanta powiatowego Policji w Miechowie sala obrad
st. bryg. Grzegorz Kosiński, komendant powiatowy PSP w Miechowie Florian Kącki, powiatowy inspektor sanitarny

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa

do góry