Bezpieczeństwo powiatowe
4 Lutego 2013
(...) Lek. med. Florian Kącki, powiatowy inspektor sanitarny przypomniał, że w minionym roku w zakresie stanu sanitarnego i zabezpieczenia przeciwepidemicznego nadzorem objętych było 1476 obiektów o różnym przeznaczeniu. Przeprowadzono 1880 kontroli, wydano 318 decyzji administracyjnych i 395 decyzji płatniczych, pobrano 2067 próbek do badań i nałożono 39 mandatów karnych. W 2012r. zarejestrowano 530 zachorowań na choroby zakaźne, zakażenia i zatrucia. Wśród chorób zakaźnych tradycyjnie prym wiodła grypa (21.682). Pracownicy miechowskiego Sanepidu kontrolowali m.in. placówki prowadzące szczepienia ochronne, podmioty lecznicze, obiekty użyteczności publicznej i baseny kąpielowe (urządzenia wodociągowe i jakość wody), obiekty sportowe, noclegowe, zakłady pracy (poziom hałasu, przekroczenia norm pyłu i związków chemicznych), zakłady fryzjerskie i odnowy biologicznej, zabezpieczenie imprez masowych, noclegownie, itp. Inspektorzy PSSE przeprowadzili również 645 kontroli w jednostkach, które mają kontakt z żywnością i żywieniem. W trakcie tych czynności wydano 244 decyzje, w 13. przypadkach firmy były okresowo lub całkowicie zamknięte, pobrano kilkanaście próbek żywności i kosmetyków. Stacja reagowała także na interwencje mieszkańców.
Podinsp. Wojciech Domagała, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Policji w Miechowie w swojej prezentacji mówił o bezpieczeństwie drogowym, o postępowaniach względem sprawców przestępstw oraz o pracy dochodzeniowo – śledczej. W roku sprawozdawczym doszło do 56 wypadków drogowych i 255 kolizji, w których zginęło 7 osób, a 88 zostało rannych. Ujawniono 214 nietrzeźwych kierujących. Najwięcej zdarzeń drogowych miało miejsce od wiosny do późnej jesieni, zwłaszcza w końcowe dni tygodnia, z nasileniem w godzinach popołudniowych, a ich lokalizacja zdominowała miasto i gminę Miechów. Ujawniono 4708 wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Policjanci nałożyli 3744 mandaty karne. Do sądu skierowano 240 wniosków o ukaranie. Do końca ubiegłego roku miechowscy policjanci ujawnili 51 osób poszukiwanych. Osadzonych zostało 345 osób, w tym podejrzanych o popełnienie przestępstwa, na polecenie sądu lub prokuratury, a także do wytrzeźwienia. W sferze wykroczeń ujawniono 5823 przypadki. W postępowaniu mandatowym ukarano 4313 sprawców wykroczeń, w tym 3744 za wykroczenia drogowe i 441 wykroczeń związanych z alkoholizmem. W pionie działań dochodzeniowo – śledczych przestępczość ogólna w 2012r. stanowiła 1163 p-stw, tj. 13,07% ogółu przestępstw. Przestępczość kryminalna to 1163 przestępstw stwierdzonych, 614 stanowią p-stwa kryminalne, czyli 52,80% ogółu przestępstw (najbardziej odczuwalne: kradzieże przestępstwa gospodarcze, rozbój i wymuszenia rozbójnicze, p-stwa narkotykowe). Znaczącą rolę na stan bezpieczeństwa powiatowego wywierały p-stwa drogowe (227 tego typu czynów stwierdzono w 2012r.) oraz p-stwa gospodarcze - 244 przypadki. W ogólnych wskaźnikach wykrywalności za rok 2012 uzyskano 78,4% wykrywalności w kategorii wszystkich p-stw.
O efektach pracy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej za okres sprawozdawczy mówił st. bryg. Grzegorz Kosiński. Podczas prezentacji przedstawił działania prewencyjne, organizację krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego w kontekście powiatu miechowskiego i wyposażenie sprzętowe Komendy. W 2012r. miechowscy strażacy przeprowadzili 90 kontroli w 101 obiektach o różnym przeznaczeniu. Interweniowali 741 razy, w tym: 221 pożarów, 496 miejscowe zagrożenia. Była mowa o statystyce pożarów, ilości osób poszkodowanych, przyczynach powstałych zdarzeń., itp. Najwięcej zdarzeń z racji obszaru miało miejsce w Miechowie i gminie Miechów. Odrębną część wystąpienia komendant poświęcił jednostkom OSP działającym na ziemi miechowskiej, które stanowią cenne wsparcie dla straży zawodowej. W działalności KP PSP w Miechowie ważną rolę pełni popularyzacja wiedzy o zagrożeniach pożarowych wśród uczniów szkół wszelkich szczebli.
Szefowie ww. jednostek odpowiadali na pytania radnych. W dyskusji nie stwierdzono obniżenia dotychczasowego poziomu bezpieczeństwa powiatowego, co jest zasługą profesjonalnych działań ww. służb. Wszystkie wystąpienia dotyczące bezpieczeństwa zostały zatwierdzone mocą stosownej uchwały.
W trakcie już XX. w tej kadencji sesji procedowano stałe punkty posiedzenia. Starosta Marian Gamrat złożył sprawozdanie z realizacji uchwał podjętych na poprzedniej sesji jak również z prac Zarządu Powiatu w kresie międzysesyjnym. Radni złożyli kilka interpelacji, wśród których dominowały postulaty drogowe i kwestia tegorocznego kontraktu miechowskiego szpitala z NFZ na świadczenie usług medycznych. Radni podjęli osiem uchwał o zróżnicowanej tematyce. Na końcu obrad starosta i szefowie niektórych wydziałów i jednostek odpowiadali na zapytania zgłoszone w interpelacjach.
/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa/