Aktywizacja społeczna i zawodowa w ramach programu unijnego
17 Grudnia 2012
(...) została w okresie przedświątecznym podsumowania przez organizatora – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Miechowie. Uczestników konferencji, wychowanków, pensjonariuszy oraz dyrektorów i kierowników domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy witała Helena Kruszec, kierownik PCPR. Jak zauważyła, realizacja projektu bardzo wciągnęła uczestników, zmobilizowała ich do aktywności, kreatywności i wysiłku fizycznego. W efekcie osoby biorące czynny udział w projekcie stworzyły swoistą rodzinę o wielorakich walorach. Z możliwości oferowanych przez projekt skorzystało prawie 200 osób związanych z różnymi placówkami pomocy społecznej z terenu powiatu miechowskiego. Projekt był przeprowadzony w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w kwocie prawie miliona złotych. – Ukończony właśnie projekt jest kolejnym udanym krokiem w kierunku integracji osób niepełnosprawnych intelektualnie z miejską i powiatową społecznością – podkreśliła Helena Kruszec. Za przeprowadzenie cennej kilkuletniej inicjatywy dziękowali organizatorom przedstawiciele miejscowych samorządów - starosta Marian Gamrat, sekretarz powiatu Maria Sztuk i burmistrz Dariusz Marczewski.
Zofia Misiek, koordynator merytoryczny projektu zapoznała przybyłych z przebiegiem wykonania projektu z 2012r. Beneficjentami projektu w tym czasie byli uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miechowie, środowiskowych Domów Samopomocy w Miechowie i Jelczy, Domów Pomocy Społecznej w Miechowie i Mianocicach oraz indywidualne osoby niepełnosprawne z powiatu miechowskiego. W powyższym projekcie wzięło udział 57 osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich otoczenie – rodziny, opiekunowie, terapeuci i społeczność lokalna. Działania w projekcie obejmowały trzy panele. Pierwszy to aktywna integracja (zajęcia z psychologiem i doradcą zawodowym, zajęcia praktyczne z zakresu gospodarstwa domowego, warsztaty stolarskie i artystyczne oraz turnus rehabilitacyjny). Drugi obejmował Program Aktywności Lokalnej (warsztaty psychologiczne i zajęcia edukacyjne, a także działania środowiskowe – piknik i Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych). Trzeci panel to praktyczna realizacja m.in. zajęć rehabilitacji ruchowej w DPS "Betania" w Miechowie w ramach Programu Integracji Społecznej i Zawodowej Osób Niepełnosprawnych). Koszt całości programu w 2012r. wyniósł ponad 358 tys. zł.
Następnie wszyscy uczestnicy projektu otrzymali od organizatorów dyplomy uczestnictwa
i drobne upominki. Podczas spotkania prezentowane były oryginalne prace uczestników warsztatów zajęciowych wykonane w różnych technikach rękodzielniczych. Nad przebiegiem organizacyjnym podsumowania czuwał Zbigniew Mucha z PCPR. Finałem konferencji była wspólna zabawa przy akompaniamencie muzyki wykonywanej przez zespół Leed Music.
/Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa/