godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 39 10 000
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/25-lecie placówek miechowskiego Koła PSONI

25-lecie placówek miechowskiego Koła PSONI

29 Maja 2019
25-lecie placówek miechowskiego Koła PSONI

25-lecie placówek miechowskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które świętowano w piątek 24 maja w sali kinowej CKiS, swą obecnością uświetniła Pierwsza Dama - Agata Kornhauser-Duda, która jubileusz opatrzyła swoim honorowym patronatem.

W uroczystości wzięli również udział m.in.: posłanki - Agnieszka Ścigaj i Lidia Gądek, władze samorządowe - starosta Jacek Kobyłka, przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Świerczek, burmistrz Dariusz Marczewski, zastępca burmistrza Andrzej Banaśkiewicz, wójt Kozłowa Jan Zbigniew Basa, dyr. CKiS i radna powiatowa Sylwia Suchecka.

Przypomnijmy, iż koło miechowskie PSONI od 25. lat prowadzi dwie zasadnicze placówki - Ośrodek Rehabiltacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Ponadto świadczy usługi w ramach: wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, Zakładu Opieki Leczniczej z kontraktu z NFZ (Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci, Poradnia Psychologiczna, Poradnia Logopedyczna). W planach również ma być utworzone długo wyczekiwane przez wielu - Centrum Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin, którego lokalizację przewidziano w budynku po szkole w podmiechowskim Strzeżowie. Na ten cel organizacja pozyskała fundusze unijne oraz wsparcie z PFRON-u. Jednakże postępowania przetargowe pokazują, iż brakuje pieniędzy na remont i adaptację obiektu. Stąd pojawia się apel o pomoc finansową dla miechowskiego Koła PSONI, który wybrzmiał także podczas jubileuszu.

Trudno w kilku słowach opisać historię i przedstawić wydarzenia i ciekawostki ostatnich 25-lat placówek PSONI. Dlatego też w sali kinowej wyświetlono prezentację Anny Krzyworzeka, pokazującej ćwierćwiecze ich działalności. Według pracowników, którzy od początku tworzyli te jednostki i pracują w nich do dziś, ten czas przeminął jak mgnienie oka. Przypomnijmy tylko, iż we wczesnych latach 90-tych grupa rodziców postanowiła zrobić coś, aby umożliwić swoim niepełnosprawnym dzieciom, dostęp do szeroko rozumianej rehabilitacji. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w 1992 roku, a w 1994 roku otrzymało od władz miasta budynek starego ośrodka zdrowia, z przeznaczeniem na stworzenie tam swojej siedziby i przede wszystkim miejsca dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Wspomnień, gratulacji i życzeń z okazji jubileuszu nie było końca. - Za tę piękną postawę, za to, że tak wspaniale wspierają Państwo podopiecznych i ich bliskich, za to, że rozumieją Państwo indywidualne potrzeby swoich wychowanków i umieją odkrywać w każdym z nich jakiś talent oraz za dawanie im poczucia, że każdy może odnieść sukces, należą się Państwu wyrazy najwyższego uznania, głębokiego szacunku i wielkich podziękowań - mówiła Małżonka Prezydenta RP podkreślając, iż ten jubileusz jest zasługą wszystkich tworzących i pracujących osób w OREW i WTZ.

Uroczystość okraszona była bogatym programem artystycznym. Specjalnie na tę okazję, staraniem naczelnik Jadwigi Zięby, Poczta Polska wydała specjalną kartkę oraz odcisk pieczęci okolicznościowej. Szczególnie zasłużeni członkowie PSONI otrzymali medale „Fideliter et Constanter".

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry