Parki krajobrazowe
Dłubniański Park Krajobrazowy
Park krajobrazowy położony na granicy Wyżyny Krakowskiej i Wyżyny Miechowskiej. Jest najbardziej na wschód wysuniętym ze wszystkich Jurajskich Parków Krajobrazowych. Zajmuje powierzchnię 10960ha na terenie 6 gmin: Gołcza, Iwanowice, Michałowice, Skała, Trzyciąż i Zielonki, położonych wzdłuż rzeki Dłubni, będącej osią parku. Otulina Parku obejmuje obszar 11 684,7ha położony na terenie w/w gmin. Szeroka, urodzajna dolina rzeki Dłubni od najdawniejszych wieków stanowiła obszar osiedlania się człowieka. Dłubnia, wraz ze swymi dopływami, zasilana jest z licznych źródeł, głównie w swoim górnym i środkowym biegu. Początek rzece dają źródła szczelinowe w Jangrocie i Trzyciążu, jednak wypływy najpiękniejsze (źródła pulsujące) i najbardziej wydajne znajdują się w Imbramowicach, Ściborzycach i Sieciechowicach. Są to obiekty wyjątkowo cenne przyrodniczo i krajobrazowo, objęte ochroną prawną jako pomniki przyrody. Na terenie parku, oprócz licznych pomników przyrody, znajdują się również cenne zabytki architektury, wśród których dominują kościoły i zespoły dworsko-parkowe.
Szczególne cele ochrony Parku:
- Ochrona wartości przyrodniczych:
- zachowanie charakterystycznych elementów przyrody nieożywionej,
- ochrona naturalnej różnorodnści florystycznej i faunistycznej,
- zachowanie naturalnych i półnaturalnych zbiorowisk roślinnych, ze szczególnym uwzględnieniem roślinności kserotermicznej, torfowiskowej oraz wilgotnych łąk,
- zachowanie korytarzy ekologicznych.
- Ochrona wartości historycznych i kulturowych:
- ochrona tradycyjnych form zabudowy i zespołów wiejskich,
- współdziałanie w zakresie ochrony obiektów zabytkowych i ich otoczenia.
- Ochrona walorów krajobrazowych:
- zachowanie otwartych terenów krajobrazów jurajskich,
- ochrona przed przekształceniem terenów wyróżniających się walorami estetyczno-widokowymi,
- Społeczne cele ochrony:
- racjonalna gospodarka przestrzenią, hamowanie presji urbanizacyjnej,
- promowanie i rozwijanie funkcji zgodnych z uwarunkowaniami środowiska, w tym szczególnie turystyki, wypoczynku, edukacji.