O historii ziemi miechowskiej w Grzymałowie
9 Października 2018
- Ich wspólnym mianownikiem jest zbrodnia. Trzeba o tym mówić, bowiem założeniem naszego cyklu jest przypominanie nieznanych faktów z naszych lokalnych dziejów – mówił prowadzący spotkanie Ireneusz Trybulec. Wśród licznego audytorium nie zabrakło mieszkańców Giebułtowa.
Pierwsze wydarzenie dotyczyło przemarszu przez ziemię miechowską wojsk dyktatora gen. Mariana Langiewicza w czasie powstania styczniowego w marcu 1863 roku i mordu na powstańcach i osobach cywilnych przez Moskali we wspomnianym majątku. Przytaczane świadectwa zdarzenia bazowały przede wszystkim na pamiętnikach Kazimierza Girtlera.
Drugie, równie tragiczne, przypomniało czas II wojny światowej, kiedy to w Giebułtowie i okolicy w maju 1944 roku partyzanci Narodowych Sił Zbrojnych rozstrzelali kilka rodzin żydowskich. Ta z kolei relacja bazowała na kontrastowych świadectwach: z jednej strony uczestników zdarzenia, zaś z drugiej nielicznych osób, które uratowały się z pogromu.
Anna Polony i Andrzej Mrowiec, znakomici artyści scen polskich, piękną polszczyzną, wykorzystując znakomitą dykcję i intonację, przybliżyli słuchaczom makabryczne wydarzenia z Giebułtowa, które dzieliło ponad 80 lat. Wybitna aktorka Anna Polony życzyła zebranym, aby nigdy nie musieli dokonywać tak dramatycznych wyborów, jak to miało miejsce w Giebułtowie. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił duet viol da gamba – Justyna i Piotr Młynarczykowie, którzy zaprezentowali instrumenty popularne w epoce baroku i uraczyli słuchaczy porcją kameralnej muzyki. Starosta Marian Gamrat, który objął patronat na imprezą podziękował małżeństwu Trybulców za promowanie historii ziemi miechowskiej. Głównego dofinansowania na organizację wieczoru udzielił Zarząd Powiatu Miechowskiego.
|
|
|
|
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy Starostwa