Szlaki i ścieżki rowerowe
Szlak Architektury Drewnianej
Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim, o długości 1500 km obejmuje 237 obiektów architektonicznych, w tym m.in. kościoły, kaplice, zamki, pałace, dwory, chałupy wiejskie. W powiecie miechowskim obiekty ww. szlaku znajdują się w dwóch gminach.
Dworek "Zacisze” w Miechowie, a niegdyś na jego obrzeżach; obiekt drewniany (modrzewiowy), parterowy, konstrukcja zrębowa, dach łamantpolski z facjatkami, pokryty gontem. Układ czterech pomieszczeń symetryczny, podzielony przechodnią sienią. Centralne wejścia w elewacjach frontowej i tylnej poprzedzają ganki wsparte na profilowanych słupach. Wewnątrz murowane kominki i data budowy na sosrębie: 1784r. Urzytkownikami dworku była rodzina Kulczyckich. Zabytek zawiera wszystkie charakterystyczne dla staropolskich dworków elementy konstrukcyjne.
Kościół w Przesławicach z XVIII w. pw. Najświętrzej Maryi Panny Matki Kościoła - gm. Miechów; budowla "wędrująca" - pierwotnie wzniesiona na terenie gm. Gołcza z fragmentów wcześniejszej świątyni z 1657r. Na obecne miejsce przeniesiony w I poł. lat 70. ubiegłego stulecia. Kościół barokowy, drewniany o konstrukcji zrębowej, bez wieży, posadowiony na podmurówce. Dach stromy dwuspadowy, kryty gontem, zwieńczony wieżyczką z hełmem i latarnią. Świątynia jednonawowa, zamknięta z prezbiterium. Przy nawie niewielka kaplica i dwie kruchty. Ołtarze późnobarokowe, drweniany chór, sciany podzielone pilastrami i półkolumnami. Wnętrze nakrywają pozorne sklepienia kolebkowe i stropy belkowe.
Kościół w Ulinie Wielkiej pw. św. Katarzyny - gm. Gołcza; budowla drewniana o konstrukcji zrębowej, jednonawowa. Dach pokryty blachą, zwieńczony sygnaturką. Wyposażenie kościoła z przełomu XVII/XVIII wieku; trzy późnobarokowe ołtaże, manierystyczna ambona i marmurowa chrzcielnica ze schyłku XVII wieku. Sklepienia pozorne: kolebkowe i krzyżowe. Przed kościołem znajduje się wolno stojąca drewniana dzwonnica z przeł. XVIII/ XIX w. o pochyłych ścianach nakrytych daszkiem namiotowym.
Pieszy Szlak Kościuszkowski - czerwony
Rozpoczyna się w Krakowie i biegnie przez powiat krakowski, proszowicki i miechowski. Na terenie powiatu miechowskiego prowadzi z miejscowości Wrocimowice i dajel przez Janowiczki do Racławic. Następnie przez Dziemięrzyce, Nasiechowice i wraca do powiatu krakowskiego w miejscowości Muniakowice.
Szlak Generała M. Langiewicza - nieoznakowany
Szlak rozpoczyna się na granicy powiatu olkuskiego i stanowi dalszy ciąg szlaku poprowadzonego z Ojcowa. Przebiega przez Iwanowice, Maszków, Maszków-Kolonię, przecina trasę nr 7 Warszawa-Kraków i biegnie dalej skrajem lasu do Goszczy w powiecie krakowskim, gdzie gen. Langiewicz stał obozem i został obwołany dyktatorem powstania. Następnie przez Polanowice, Niedźwiedź, Słomniki, Prandocin Iły, Sosnówkę, Nasiechowice, Marchocice, Racławice, Klonów, Góry Miechowskie, Grzymałów, Kalinę Wielką, Antolkę, Tochołów, Giebułtów, Boczkowice, Książ Mały i Zaryszyn, do granicy powiatu i województwa. Szlak podzielony jest na trzy odcinki. Odcinek I dł. 25km, odcinek II dł. 15km, odcinek III dł. 10km.
Szlak Książ Wielki - Miechów - zielony
Prowadzi przez Częstoszowice, Małoszów, Tochołów, Antolkę, Brzuchanię, Podleśną Wolę, stację kolejową Tunel, Pstroszyce II, Pstroszyce I, Chodów i Podmiejską Wolę.
Szlak Wysocice — Czaple Wielkie - zielony
Ten szlak przebiega przez: Wysocice, Czple Małe i Czaple Wielkie.
Ścieżka przyrodniczo-leśna
Na terenie nadleśnictwa „Chrusty” w gm. Książ Wielki została utworzona ścieżka edukacyjna stanowiąca trasę wędrówek pieszych lub rowerowych. Wzdłuż ścieżki umieszczono tablicę informacyjne, które umożliwiają zapoznanie się z ciekawostkami przyrodniczymi.
Małopolski Szkal Bożogrobców
- Bazylika Grobu Bożego w Miechowie
- kościół św. Krzyża w Siedliskach
- kościół św. Wita w Uniejowie
- kosciół św. Jana Chciciela w Chodowie
- kościół św. Wojciecha w Sławicach
Rowerowy szlak kościuszkowski
Popularny szlak rowerowy rozpoczyna się w Krakowie i biegnie przez powiaty: krakowski, proszowicki, miechowski. Trasa szlaku nawiązuje do marszu wojsk Tadeusza Kościuszki podczas insurekcji.
Cała pętla szlaku ma ok. 97 km. W powiecie miechowskim trasa przebiega przez dwie gminy gm. Miechów i Racławice o długości ok. 20 km.
Trasa rowerowa szlakiem wąskotorówki
Trasa rowerowa przebiega od lasu Chodówki (gm. Miechów), przez ul. Podmiejską, ul. Folusz, ul. Kopernika, ul. Wspólną, ul. Szewską, ul Łąkową i ul. Graniczną do Bukowskiej Woli. Prowadzi przez tereny leśne (2,5 km), pola uprawne (3,6 km), tereny o charakterze luźnej zabudowy wiejskiej oraz przez część miasta o zwartej zabudowie jednorodzinnej (3,5 km). Łączna długość trasy wynosi 9,1 km.
Dodatkową atrakcją, przy miejscu obsługi rowerzystów (MOR) są tablice informacyjne o historii miechowskiej wąskotorówki oraz lokomotywa wykonana na wzór tej, która niegdyś jeździła trasą Charsznica - Działoszyce. Kolejka powstała 1915 roku. Choć z biegiem lat była sukcesywnie likwidowana, a tory rozbierane, to przetrwała niemal do końca 1992 roku.