Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

Bezpieczne zapalniczki

Zapalniczki-gadżety muszą zniknąć z rynku. Podobnie z tymi, które nie posiadają specjalnych zabezpieczeń utrudniających uruchomienie przez dzieci. UOKiK przypomina, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej – od 11 marca na terenie państw członkowskich nie będzie można ich sprzedawać.

[Warszawa, 11 lutego 2008 r.] Co roku w krajach Unii Europejskiej od 30 do 40 osób, często dzieci, ginie w pożarach wywołanych przez najmłodszych bawiących się zapalniczkami bez odpowiednich zabezpieczeń. W związku z tym Komisja Europejska podjęła działania mające na celu ochronę konsumentów przed tymi zagrożeniami.

Zgodnie z nowymi przepisami od 11 marca polscy przedsiębiorcy nie mają prawa sprzedawać m.in. zapalniczek-gadżetów, czyli takich, które mogą zostać potraktowane przez dzieci jako zabawki. Takie produkty, m.in. ze względu na swój kształt – postaci z filmów rysunkowych, zwierzęta, potrawy – mogą bowiem przyciągać uwagę najmłodszych.

Handlowcy nie będą mogli również sprzedawać egzemplarzy, które łatwo mogą zostać uruchomione przez najmłodszych. Zapalniczki powinny być skonstruowane w taki sposób, aby – ze względu na siłę potrzebną do skorzystania z niej lub inne specjalne zabezpieczenie mechanizmu zapłonowego – nie mogły jej uruchomić dzieci poniżej czwartego roku życia.

W Polsce nowe prawo obowiązuje od kwietnia ubiegłego roku. 11 marca 2008 kończy się okres przejściowy, podczas którego w sprzedaży mogą znajdować się różne typy zapalniczek wprowadzone na rynek przed datą wejścia w życie ustawy. Na przedsiębiorcę, który wprowadzi na rynek zakazane produkty, może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości do 100 tys. zł.

UOKiK przypomina, że wymagania określone przez Komisję Europejską nie wykluczają całkowicie niebezpieczeństwa, na jakie najmłodsi konsumenci są narażeni bawiąc się bez nadzoru dorosłych.

Więcej informacji na temat nowych przepisów na stronie Urzędu, w zakładce „Ogólne bezpieczeństwo produktów”.

Dodatkowe informacje:
Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
tel. (22) 827 28 92, 55 60 106, 55 60 314
fax (22) 826 11 86
e-mail mcieloch@uokik.gov.pl

Zestawienie zapalniczek gadżetów