godziny pracy urzędu:
Pn.: 8:00 - 16:00, Wt.-Pt.: 7:00 - 15:00
ul. Racławicka 12
32-200 Miechów
tel.
41 382 11 10
powiat@miechow.pl
Strona główna/Powiat/Aktualności/Jak przyrządzić jagnięcinę? Pokaz kulinarny RDOŚ

Jak przyrządzić jagnięcinę? Pokaz kulinarny RDOŚ

5 Listopada 2019
Jak przyrządzić jagnięcinę? Pokaz kulinarny RDOŚ

Hodowla owiec a tym samym potrawy z tego delikatnego, zdrowego mięsa o znakomitych walorach smakowych, nie są zbyt popularne na Miechowszczyźnie. By promować rodzimy gatunek owcy olkuskiej i przy tej okazji chronić tzw. murawy kserotermiczne ze stanowiskami storczyków uznanych za siedliska priorytetowe, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje projekt POIS.02.04.00-00.0180/16-00 pn. „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce.

W ramach projektu we wtorek 5 listopada 2019 r. w Hotelu Mercure Racławice Dosłonce Conference & SPA, Regionalna Dyrekcja zorganizowała pokaz kulinarny, na którym promowano jagnięcinę z owcy olkuskiej. W spotkaniu prowadzonym przez dr Annę Trojecką - Brzezińską udział wzięli samorządowcy, rolnicy z Wyżyny Miechowskiej i Ojcowskiego Parku Narodowego wypasający owcę olkuską oraz właściciele gruntów chronionych Natura 2000 na Cybowej Górze.

Pokaz kulinarny przeprowadziła Gabriela Król ze Świętokrzyskiego. Prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Zagroda Królów” w Brześciu Górnym. Wraz z mężem są niejako pionierami produkcji borówki amerykańskiej, którą uprawiają od 36 lat. W gospodarstwie znajdują się też m.in. konie, owce świniarki, gęsi kieleckie. Pani Gabriela jest aktywną osobą. Działa w różnych organizacjach oraz zespole folklorystycznym. Na swoim koncie ma sukcesy kulinarne potwierdzone nagrodami w konkursach.

Uczestnicy spotkania mieli okazję skosztować potraw z jagnięciny owcy olkuskiej: gulasz, pierogi, udziec i pasztet. Jak się okazuje, mięso to mogą z powodzeniem kosztować alergicy. Ma w sobie wiele wartości odżywczych i witamin, zwłaszcza z grupy B. Co ważne, mięso to ma ponoć działanie antynowotworowe. 

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa

do góry