Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

XVIII dożynki powiatowe

28-08-2018
XVIII dożynki powiatowe
Ostatnie w obecnej kadencji samorządu terytorialnego XVIII Dożynki Powiatu Miechowskiego odbyły się w Książu Wielkim i stały pod znakiem deszczowej aury. Tradycji stało się jednak zadość i widzowie byli świadkami wszystkich ważnych momentów dla tego typu imprezy: oficjalnych wystąpień, obrzędów ludowych i zróżnicowanego programu artystycznego.
Mszę w intencji rolników odprawił ks. Edward Nowak, proboszcz parafii Książ Wielki. Dożynkową scenę zapełnili goście, wśród których byli: wicepremier Jarosław Gowin, poseł Elżbieta Duda, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak oraz radni wojewódzcy – Mirosław Dróżdż i Adam Domagała. Zebranych powitał wójt Marek Szopa. Starosta Marian Gamrat podziękował rolnikom powiatu miechowskiego za całoroczny trud i uzyskane plony.  W trakcie powiatowych dożynek miały miejsce wyróżnienia. Zarząd Główny Związku Powiatów Polskich nadała staroście Marianowi Gamratowi tytuł ,,Samorządowca XX-lecia i Honorową Statuetkę oraz dyplom za zasługi na rzecz samorządu terytorialnego i organizacji. Wyróżnienie wręczył przedstawiciel ZPP Rafał Rudka. Z kolei Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego - Krzyż Małopolski od wicemarszałka Wojciecha Kozaka otrzymali: złoty - Sebastian Włodarczyk i Marek Boligłowa oraz srebrny - Grzegorz Ptak. 
W części obrzędowej starostowie dożynkowi Tomasz Gorajczyk z miejscowej Krzeszówki i Anna Musiał z Kościejowa z gm. Racławice wręczyli poświęcony bochen chleba gospodarzowi powiatu staroście miechowskiemu Marianowi Gamratowi, który zapewnił o jego sprawiedliwym podziale. Następnie starosta razem z Markiem Szopą, współgospodarzem dożynek i gośćmi, rozdzielili chleb wśród zgromadzonych. Widowiskowa, pełna żartobliwych przyśpiewek,  była prezentacja wieńców dożynkowych przygotowana przez KGW z 7 gmin powiatu. W przerwie prezentacji wystąpił zespół ludowy ,,Książowiacy”. Na stadionie na uwagę zasługiwały liczne stoiska promocyjne KGW i urzędów gmin, w których można było próbować  przysmaki gastronomiczne i cukiernicze.
W części rozrywkowej wystąpiły zespoły: ,,Shantel”, kapela ,,Małopolanie”, kabaret ,,Czwarta Fala” i zespół ,,Kuzyn Zenka”. Gwiazdą dożynkowego wieczoru była popularna Gosia Andrzejewicz. Powiatowe święto plonów zakończył pokaz ogni sztucznych i dyskoteka z DJ-em.
Goście dożynek wyróżnienie dla rolnika
wyróżnienie dla starosty miechowskiego przekazanie chleba dożynkowego
gminne wieńce dożynkowe gminne wieńce dożynkowe
występy ludowe stoisko KGW Makowianki
KGW Rzędowice publiczność dożynkowa
KGW Kozłów starostowie dożynkowi
Ryszard Nasada, rzecznik prasowy Starostwa
fot. Krzysztof Capiga, Ryszard Nasada