Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

Spotkanie z europosłem

10-04-2018
Spotkanie z europosłem
W Starostwie Powiatowym w Miechowie w dn. 8 kwietnia br. gościł Czesław Siekierski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Pochodzący z ziemi świętokrzyskiej (powiat buski) deputowany pełni mandat od 2004 r (kadencje V, VI, VII i VIII).

Aktualnie jest przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI). W brukselskim parlamencie zasiada we frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Wcześniej, w latach 1997-2004 był posłem na Sejm RP, a w latach 2001-2003 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Fakty te przypomniał wicestarosta Jerzy Pułka, prezes ZP PSL w Miechowie, witając gościa razem ze starostą Marianem Gamratem.
Europoseł przede wszystkim podzielił się osobistymi uwagami i refleksjami nt. zbliżających się wyborów samorządowych. - Jestem w trakcie licznych spotkań w powiatach, podczas których staram się przybliżyć słuchaczom złożoność mechanizmów wyborczych i ich zrozumienie. W mojej opinii z koalicjantami i partiami warto rozmawiać zarówno przed jak i po wyborach – podkreślił Czesław Siekierski.
Następnie europoseł mówił o polskich realiach finansowych i gospodarczych, aktualnych trendach gospodarczych i politycznych w Europie, obecnych relacjach Polski z sąsiadami europejskimi (Trzeba byś aktywnym na różnych frontach europejskich i przekonywać do siebie… Musimy tworzyć dobre relacje z naszymi sąsiadami, rozmawiać z nimi, ale nie na kolanach),  budżecie UE na lata 2021 – 2027 i wspólnej unijnej polityce rolnej oraz o rolnictwie brazylijskim po wrażeniach z pobytu w tym kraju z unijną Komisją Rolnictwa.
Po wprowadzającym wystąpieniu odbyła się dyskusja. Czesław Siekierski odpowiadał m.in. na pytania związane z polityką zagraniczną i krajową oraz jesiennymi wyborami do samorządów terytorialnych. Uczestnicy rozmowy otrzymali od europosła kompedium najważniejszych pytań i odpowiedzi dot. przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2020r. zaprezentowanej w komunikacie Komisji Europejskiej pn. „Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności”.
Spotkanie zgromadziło osoby zainteresowane działalnością euoroposła – rolników starszego i młodszego pokolenia, przedstawicieli instytucji okołorolniczych, kierownictwo powiatu, samorządowców z terenu powiatu. Po spotkaniu z miechowskim środowiskiem Czesław Siekierski udał się na podobne spotkania do Słomnik i Proszowic.

Czesław Siekierski i starostowie miechowscy Europoseł i kierownictwo powiatu
Uczestnicy spotkania Uczestnicy spotkania

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa