Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

Skąd pochodzi herbata i kultura jej picia? Jakie są jej rodzaje i oddziaływanie poszczególnych gatunków?

15-05-2019
Skąd pochodzi herbata i kultura jej picia? Jakie są jej rodzaje i oddziaływanie poszczególnych gatunków?
Między innymi na te pytania, w czwartek 9 maja 2019 r. Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Fihel w Miechowie, odpowiadał na spotkaniu autorskim – Remigiusz Jakubowski.

Jest on znanym dziennikarzem, scenarzystą i reżyserem, autorem filmów dokumentalnych. Od połowy lat 90. ubiegłego wieku swoje zainteresowania skupia wokół problematyki gospodarki oraz kultury państw Azji południowo-wschodniej i Oceanii. Jest wybitnym znawcą i koneserem herbaty. Zainicjował powołanie Stowarzyszenia Kultury Herbaty. Uczestniczył w wielu międzynarodowych sympozjach i konferencjach, których podstawowymi tematami były dialog kulturowy i ochrona światowego dziedzictwa kultury.

Spotkanie autorskie w miechowskiej bibliotece obejmowało prelekcję oraz pokaz dwóch filmów Remigiusza Jakubowskiego: "Chiny: Kolebka herbaty” i "Chiny: Jesteście tym o czym myślicie". Zebrani w sali konferencyjnej mogli nie tylko uświadomić sobie, jak przebogata jest tradycja jednego z najbardziej powszechnych napoi świata i jaki wokół niej narodził się kult. Projekcje filmowe nawiązywały do światowego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego, religijnego i gospodarczego Państwa Środka na przestrzeni wieków.

Uczestnicy spotkania mogli nabyć książkę autorstwa Remigiusza Jakubowskiego: „Chiny imperium herbaty.

Spotkanie autorskie z Remigiuszem Jakubowskim w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Miechowie Spotkanie autorskie z Remigiuszem Jakubowskim w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Miechowie
Spotkanie autorskie z Remigiuszem Jakubowskim w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece w Miechowie Promocja książki Remigiusza Jakubowskiego

Krzysztof Capiga, rzecznik prasowy Starostwa