Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

Miechów pamięta o powstańcach styczniowych

17-02-2017
Miechów pamięta o powstańcach styczniowych
Miechowski cmentarz i Rynek to miejsca głównych obchodów 154. rocznicy bitwy miechowskiej, która w czasie Powstania Styczniowego 1863 roku odbiła się szerokim echem na ziemiach polskich i w Europie.

Wprawdzie bitwa zakończyła się klęską powstańców, Miechów został zniszczony, a mieszkańcy długo byli represjonowani, niemniej jednak to dramatyczne starcie stało się jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach grodu Jaksy.
Uczestnicy święta na czele z poseł na Sejm RP Lidią Gądek, władzami powiatu, miasta i gminy Miechów, harcerzami i delegacjami zakładów pracy, szkół i organizacji, w asyście pocztów sztandarowych  uczestniczyli w mszy w kościele św. Barbary na cmentarzu, który przed półtora wiekiem był świadkiem bohaterskich zmagań Polaków. Mszę celebrował ks. proboszcz Mirosław Kaczmarczyk, a homilię wygłosił ks. Andrzej Kwaśniewski. Następnie złożono kwiaty na mogile powstańców i przy pomniku z Orłem w Rynku. Tutaj także apel poległych odczytał Robert Osiński, dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Żuawów Śmierci” z Buska Zdroju, która po raz 9. towarzyszyła miechowskim obchodom, oddając salwy honorowe. Spotkanie okolicznościowe odbyło się w Domu Kultury.  Artyści z krakowskiego kabaretu ,,Loch Camelot” pod przewodnictwem dyr. Kazimierza Madeja wykonali powstańcze pieśni.  Zwycięzcy konkursu edukacyjnego nt. historii bitwy miechowskiej, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach powiatowych (konkurs wiedzy) i gminnych (konkurs wiedzy, prezentacje multimedialne i prace plastyczne) odebrali nagrody i wyróżnienia. Organizatorami rocznicowego wydarzenia byli burmistrz Dariusz Marczewski i starosta Marian Gamrat.

Odział "Żuawów Śmierci" Starosta podczas składania kwiatów
Poczet sztandarowy powiatu Salwa honorowa żuawów
Poseł Lidia Gądek Delegacja samorządu powiatowego
Występ kabaretu "Loch Camelot" Wręczanie nagród uczestnikom konkursu edukacyjnego

Ryszard Nasada, rzecznik prasowy starostwa