Powiat MiechowskiPowiat Miechowski
Powiat Miechowski

Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Zarządzanie Kryzysowe Mapa strony

Noce i Dnie Ziemi Miechowskiej

31.10.2018 - 26.11.2018

Marta i Ireneusz Trybulcowie zapraszają w niedzielę 25 listopada o godz. 18.00 do „Dworu w Jabłoniowym Sadzie” w Grzymałowie na kolejne spotkanie z cyklu „Noce i dnie Ziemi Miechowskiej”, tym razem poświęcone wydarzeniom z czasów ostatniej wojny. Nosi tytuł „LIKWIDACJA ŻYDÓW W RĘDZINACH-BORKU” i jest organizowane we współpracy z Gminą Słaboszów.
W 1943 roku do domu Franciszka Szycha w Rędzinach-Borku wtargnęła grupa uzbrojonych mężczyzn żądając wydania ukrywanych w tym miejscu Żydów. Sterroryzowana przez napastników gospodyni wskazała miejsce kryjówki. Żydzi zostali z niej siłą wyciągnięci, doszczętnie obrabowani z ubrań, pościeli, pieniędzy i rzeczy osobistych a następnie zastrzeleni z broni krótkiej w tył głowy. Ciała polecono gospodarzom zakopać w stodole. Wśród ofiar była m.in. kobieta a jeden z mężczyzn to znany na tym terenie przedwojenny lekarz-dentysta. Wszyscy byli obywatelami polskimi narodowości żydowskiej, pochodzącymi z niedalekich Działoszyc.
Kim byli ci, którzy dokonali zabójstwa (jak się nazywali), dlaczego to zrobili i jaki przebieg miało owe zajście, dowiemy się m.in. z niedawno odszukanych przez historyków w IPN dokumentów, pochodzących z archiwum wojennego AK.
Teksty czyta aktor Krzysztof Górecki a wśród ciekawych gości znajdzie się m.in. osoba, której dziadkowie zarówno ze strony ojca jak i ze strony matki przechowali Żydów w Dzierążni oraz w pobliskim Dosłońcu.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Dwór w Grzymałowie